Návrh, který schválil počátkem léta evropský parlament, plánuje brzký zákaz výroby a prodeje aut poháněných fosilními palivy. Klimatický balíček tak hodlá zatočit se skleníkovými plyny a zřejmě nás “ušetří” veškerých stresů ohledně parkování. Letiště Ruzyně či Václava Havla v Praze by si pak muselo hledat alternativní náplň do areálů určených k odstávce vozidel. Vše totiž směřuje ke sdílené elektrodopravě. Pokud nebudeme mít vlastní auto, tak by nám při odletu na dovolenou odpadla i rezervace levnějšího parkování poblíž aerolinek. Jste připraveni vzdát se vašeho benzínového či naftového miláčka nebo si násilné ekologické inženýrství nedáte líbit?

Je parkování přežitek? Odpískáme letiště Ruzyně společně s hotovostí?

Mimopražské obyvatelstvo nyní sužují přemrštěné poplatky, které si účtují za parkování na letišti v Ruzyni. Přespolní raději nechávají své vozy za rozumné peníze na soukromých odstavných plochách kolem letiště, které si najdou přes internetové srovnávače parkovného. Klimaalarmisté však dost možná ukončí jejich spořivé martýrium. Pod rouškou uhlíkové neutrality se totiž krok za krokem likviduje automobilový průmysl v celé Evropě. V bezpečí ale není ani letecká doprava. “Ocelové ptáky” také pohání spalovací motory a letadla s vodíkovým pohonem jsou dosud v plenkách.

Na stávajících elektromobilech se jasně ukazuje, že jejich plošné zavedení není reálné. Jednak jsou pro většinu lidí cenově nedostupné a i kdybychom si je mohli bez problémů koupit, není vyřešené jejich hromadné dobíjení. V současnosti by vyvolalo celoevropský výpadek proudu, ale žádné posilování elektrické sítě se neplánuje. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se blíží konec svobodného pohybu ve vlastních autech a možná nám zůstane zapovězen i vzdušný prostor. Ruku v ruce s těmito opatřeními kráčí snaha o zrušení papírových peněz. Prý se blíží dokonalá budoucnost, kde si podle stavu virtuální peněženky a sociálního kreditu budeme moci pronajmout autonomní elektromobil, který nás však odveze jen do nám vyčleněné zóny.

Pošleme Green Deal ke dnu nebo se vzdáme aut i parkování?

Zdali má letiště v Ruzyni záložní plán, pokud ho převálcuje zelená vlna, je otázkou na tamní vrcholový management. Naštěstí lze chatrnou logiku Green Dealu dokladovat třeba na ekologické stopě desítky největších tankerů, které plují v mezinárodních vodách. Ta se prý vyrovná součtu emisí všech aut se spalovacími motory na celé planetě. Motor těchto lodí spaluje mazut a jeden taner zamoří ovzduší asi tak, jako 10 tisíc aut za celý rok. Přesto jsou někteří ekopolitici přesvědčeni, že obětováním našeho automobilového průmyslu spasí svět. Reálně tím způsobí akorát zánik Evropy jako silného ekonomického celku a uvolní tak místo na trhu dalším hráčům typu Čína.

Dokud nám nezatne tipec pomatený ekologismus, budeme se dál potýkat s porovnáváním cen za parkování, jen abychom se z letiště Ruzyně dostali na zahraniční dovolenou. Věrnostní karty, slevy pro stálé klienty a bonusy pro věrné zákazníky v podobě parkování nedaleko letiště zdarma, nás budou dál pronásledovat v bezesných nocích. A bývalá Ruzyně si bude dál vesele účtovat nehorázné taxy, zatímco nám provětrají peněženku i ceny pohoných hmot. Těšíte se na zelený úsvit genderově neutrálního lidstva bez aut a vlastní hotovosti nebo patříte ke zpátečníkům, kteří milují vůni benzínu? Na vaše ekologické postřehy se těšíme v komentářích.

Anežka Bílková