Alanya: výlety k jezeru Salda jsou víc než zajímavé. Nabízejí se hned 3 důvody, proč během výletů z Alanye jezero Salda navštívit.

 

Je nejhlubší v zemi, je mírně slané a je překrásné. Předchozí věta sama o sobě by mohla být úvodní v reklamním katalogu, ale ambice tohoto článku je větší. Než se na výlet vypravíte, chce vám podat vyčerpávající informaci co je jezero zač a na na co se můžete těšit.

 

Nejprve se podívejme na hloubku. V nejhlubším místě má až 184 m což je skutečně hodně. Stačí si to jen porovnat s nejhlubším jezerem České republiky. Černé jezero na Šumavě je v porovnáním s jezerem Salda se svými čtyřicetimetrovými hlubinami vlastně mělké.

 

Jezero, které je součástí západní Anatolie, má unikátní polohu a je narozdíl od ostatních jezer zajímavé i chemickým složením vody. Například díly mírně alkalickému pH tady rostou stromatolitické řasy. Zní to strašně vědecky, ale zjednodušeně se dá říct, že řasy, které tady místy můžete vidět, patří k potomkům nejstarších žijících organismů na Zemi. Jezero je svým geologickým podkladem a chemickým složením natolik unikátní, že jej zkoumali i vědci z americké NASA. Ti nechali se slyšet, že zdejší minerály jsou extrémně podobné minerálům, jež monitorovala americká sonda, když přistála na Marsu. Na Zemi prý nic tak „marsovsky“ podobného zatím objeveno nebylo. Takže jste-li na dovolené ve městě Alanya, výlety by měly zahrnout právě toto jezero.

 

Plánovaný národní park

 

Turecké orgány mající na starosti ochranu přírody rozpracovaly mohutný projekt, na jehož konci by mělo být vyhlášení národního parku. Pokud vše půjde podle plánu, je termín dokončení v roce 2023. To by ale dost možná znamenalo zpřísnění pravidel pohybu, podobně jako je tomu u nás. V těch nejpřísněji chráněných zónách je vstup omezen jen na místa s turistickými značkami nebo dokonce zcela zakázán. Zatím se v okolí jezera Salda lze pohybovat volně. I turecké ochranářské plány mohou být důvodem navštívit zdejší unikátní oblast co nejdříve.

 

Dovolte nám jednoduchou radu. Než se k jezeru Salda v rámci výletu z Alanye vydáte, zadejte si do internetového vyhledávače dvě slova Salda a lake. To druhé v angličtině znamená jezero. A dejte vyhledat obrázky. Najednou na vlastní oči uvidíte stovky důvodů, proč se k jezeru vydat. Místy může vypadat jako proslulé Mrtvé moře. A nejste daleko od pravdy, i zdejší bahenní koupele mají léčivé účinky. Lidé si je pochvalují zejména na lupenku a další nepříjemná kožní onemocnění. Mimo jiné i léčivé účinky jsou důvodem, kvůli kterému lidé do vod i za léčivým bahnem jezdí.

 

Podíváme se, je li přítomen hořčík

 

Mezititulek je parafrází slavné hlášky o hliníku z filmu Marečku podejte mi pero. Hliníku mezi zdejšími prvku tolik není,zato hořčík se vyskytuje v nadměrném množství. Právě on má „na svědomí“ část léčebných účinků. A nejen to, působí i jako jistý „čistič“ díky kterému mají zdejší pláže běloskvoucí barvu. Ačkoliv kolem je chráněná příroda, k dispozici se nabízejí 2 veřejné pláže Yeşilova a Doğan Baba a desítky, ne-li stovky míst, kde si můžete užít vlastní soukromí. V místech větší koncentrace turistů se vždycky najde stánek s občerstvením. Turci své umění obchodovat neumí potlačit a upřímně řečeno, bylo by to škoda. Ostatně jezero je snadno přístupné, leží nedaleko pomalu se rozrůstajícího města, takže „v případě nouze“ se dá nakoupit i tam. Nicméně pravděpodobnost, že podobná situace nastane je v podstatě nulová.

Jednodenní výlet z Alanye k jezeru Salda se vyplatí nejen z důvodů klasicky turisticko-poznávacích, ale i zdravotních a regeneračních. Odpočinete si na duchu, což k dovolené patří, ale tělu dopřejete správnou kůru potřebných minerálů, za což se vám odvděčí příjemně lesklou a hladkou pokožkou. A k tomu všemu, pokud zastihnete sluníčko nízko nad obzorem, si odnesete opravdu krásné fotografie jež si romantickým nádechem nezadají s těmi od „kalendářových profíků“.

Anežka Bílková