Kdo má rád cestování, dá mi jistě za pravdu, že je velmi praktické si jej dopředu promyslet a naplánovat. Alespoň ty důležité momenty, jako seznam věcí a plán cesty, pokud letíte letadlem, objednat letenky a třeba si zamluvit v Praze u letiště parkování https://1parking.cz. Dopředu je také potřeba zjistit si dopravní spoje, obstarat si lístky a také zamluvit nebo alespoň ověřit možnosti ubytování. Pokud vás však čeká jedna z prvních cest, nebo jste již dlouho necestovali, určitě si nastudujte našich pár tipů, které vám pomohou, aby vaše cesta nenarazila na neočekávané problémy.

Pozor na doklady

Pokud se vám ztratí cestovní doklady, máte zaděláno na krušné chvíle. Abyste jim předešli, doklady vždy pečlivě uschovejte. Doporučujeme také do jiného cestovního zavazadla zabalit jejich kopie. Další variantou je, vzít si s sebou i jiný typ dokladu. 

Jízdenka ve více verzích

Pokud jste si koupili elektronickou jízdenku nebo letenku, nebo rezervaci hotelu, vždy doporučujeme si ji také vytisknout. Budete mít jistotu, že o ni nepřijdete v případě ztráty mobilu nebo jeho vybití. 

Potřebujete místní měnu?

Pokud vám došla měna země, ve které se právě nacházíte, doporučujeme si raději vybrat z bankomatu, než si měnit hotovost ve směnárně. Většinou to totiž vyjde levněji. 

Záchranná powerbanka

Co si budeme povídat, v dnešní době jsme téměř všichni nějakou měrou závislí na mobilním telefonu. A u cestování to platí dvojnásob. Díky němu si můžeme vyhledat spojení, případné změny v dopravě, prokázat se jízdenkou, slevou, nebo i něco zaplatit. Na delší cesty proto doporučujeme pořídit si záložní zdroj elektrické energie – powerbanku,  díky které si můžete několikrát za sebou dobít mobil a zůstat tak ve spojení se světem. 

Vlastním autem na letiště?

Kdo častěji cestuje, dá mi za pravdu, že cesta na letiště a zpět vlastním autem patří mezi velmi komfortní způsoby dopravy. Nezapomeňte si však včas objednat parking u letiště Ruzyně. Jen tak můžete počítat s tím, že se po příjezdu na letiště o vaše auto postará profesionální obsluha. Ta vám také přistaví váš vůz po návratu, abyste mohli plynule pokračovat z letiště tím správným směrem. 

Správné zavazadlo

Pro pohodlný přesun z místa na místo je alfou a omegou zvolit správný typ zavazadla. Pro návštěvu města vždy zvolte kufr na kolečkách, abyste nemuseli nosit těžký náklad na rukou. Pokud cestujete spíše do divočiny, nejlepší volbou je správně vyvážený batoh na zádech. Moderní batohy mají nízkou váhu a spoustu praktických vychytávek. Velké zavazadlo je vhodně vždy doplnit příručním zavazadlem s doklady a potřebnými nebo cennějším věcmi.   

Volte vždy nejkratší cestu

A to platí jak pro cestování po zemi, tak i pro létání. Letenka se dvěma přestupy bude sice možná levnější, než ta přímá, garantujeme vám ale, že přestupy a čekání na letištích vás unaví mnohonásobně více, než kratší přímý let.  Pokud vás cestování unavuje enormně, zkuste v dané lokalitě cestovat přes noc a využít například lůžkových vozů ve vlaku. Stihnete se vyspat a čas přes den využijete poznáváním a ne cestováním. 

Mějte i drobné

Pokud jste zastáncem bezhotovostního placení a nenosíte u sebe žádnou hotovost, možná se vám už stalo, že jste ji velmi postrádali. A v zahraničí to platí dvojnásob. Největší problém může nastat na placené toaletě nebo třeba na placeném parkovišti, kde nefunguje bankomat.  

Očkování jako podmínka

V době velkého zasažení celého světa pandemií Covid19 měla spousta cestovatelů zvláštní dilema. Očkovat se, riskovat nežádoucí účinky za cenu možnosti cestovat bez omezení? Jaké byly odpovědi na tuto otázku?

Snad jsme vám s našimi tipy pomohli ujistit se, že cestování není zase tak náročné naplánovat. A pokud máte pocit, že jsme něco důležitého zapomněli, určitě nás potěší vaše inspirativní komentáře.

Anežka Bílková