Skrze nohy dokážete ovlivnit celé tělo včetně orgánů uvnitř něj. Již starověké civilizace za tímto účelem využívali reflexní masáž chodidel. Tlakem na jednotlivé body stimulovali příslušné tělesné partie a podle citlivosti diagnostikovali zdravotní obtíže. Prozkoumejte i vy tuto příjemnou masážní proceduru, ať můžete díky ní nastolit pozitivní změny ve vaší psychice i ve fyzickém zdraví.

Historie reflexní masáže chodidel a její využití v tradiční čínské medicíně

Reflexní masáž chodidel je považována za čínskou specialitu, která se tam používá již pět tisíc let. Důkazy o podobné technice, která funguje na bázi stlačování určitých bodů, se podařilo nalézt i na starých nástěnných malbách v Egyptě. V soudobé západní civilizaci ji však zpopularizoval až počátkem 20. století lékař William Fitzgerald.

Reflexní masáž chodidel odstraní napětí a nastartuje hojivé procesy

Benefity reflexní masáže chodidel nespočívají pouze v lokální úlevě, kde dochází k přímé stimulaci. Celkově se už po zhruba desetiminutové masáži jedné a poté druhé nohy uvolní napětí v těle, člověk se uklidní a vyplavované endorfiny navodí pocit spokojenosti. V takovém stavu se samozřejmě urychlují fyzická i psychická regenerace a můžeme též hovořit o rychlejším hojení v případě rekonvalescence ze zranění.

Body na chodidlech jsou spojené s různými orgány a částmi těla

Princip reflexní masáže chodidel spočívá ve stlačování konkrétních míst na ploskách, prstech, nártech a také kolem kotníků, kudy prochází energetické toky. Existují perfektní mapy, kde je zobrazeno, jaké části chodidla jsou propojené s jakými orgány či páteří. Některé body dokonce prozrazují, zda máte v pořádku emoce a mezilidské vztahy. Pokud je někde v těle či mysli nějaký blok, pozná to terapeut podle vaší reakce. Stlačení takového místa vás totiž bolí. Je-li vše v pořádku, vnímáte tam pouze příjemný tlak.

Techniky reflexní masáže chodidel a jak je provádět

Ideální čas pro reflexní masáž chodidel nastává pro většinu lidí večer po sprše či koupeli. Na čisté nohy si naneste pár kapek oleje, aby masážní tahy získaly skluz. Pak si postupně promačkejte podle mapy obě nohy. Tam, kde pocítíte nepříjemné píchání, zpracovávejte inkriminované místo několik minut krouživým hnětením. Budete-li se takto hýčkat alespoň dvakrát v týdnu, zaznamenáte výrazné změny k lepšímu. Budete se cítit lépe na těle i na duchu a dost možná se vám podaří vyřešit i některé problémy v osobním životě. 

Kdy bychom se měli reflexní masáži chodidel vyhnout

Za kontraindikace se považuje plíseň na nohou a nehtech, kterou je nejprve nutné vyléčit. Podobné je to i s kuřími oky, bradavicemi, otlaky a silnou vrstvou zrohovatělé kůže. V tomto případě navštivte kožního lékaře, který vám bradavice vypálí. Pak si zajděte na pořádnou pedikúru, kde vám profesionální pedikérka obrousí ztvrdlé paty a další mozoly. Přes ně by totiž nešlo reflexní masáž chodidel provádět.

Na každé plosce máte neuvěřitelných sedmdesát tisíc nervových zakončení, které zrcadlí stav vašeho organismu i vaší mysli. Jejich stlačováním zharmonizujete příslušné zóny. Tímto způsobem můžete například povzbudit ledviny nebo si odblokovat krční páteř. Také dokážete včas rozpoznat nerovnováhu v nějaké části těla, což vám napoví přecitlivělost konkrétního bodu na chodidle. V takovém případě funguje reflexní masáž chodidel jako prevence. Pokud obnovíte plynulý tok energie, neprojeví se blokáda nějakou nemocí. Máte-li tedy zájem dopřávat si v pravidelných intervalech reflexní masáž chodidel, vyhledejte nejlépe pedikérku a masérku v jedné osobě.

Anežka Bílková