Zvičina

Vrchol Zvičina je oblíbeným výletním místem. Z jeho výšky 671 metrů nad mořem je krásný výhled do celé krajiny. Na vrcholku Zvičiny stojí kostelík a turistická Raisova chata. Na výstup se můžete vydat z Bílé Třemešné, z Meziboří nebo od Třebihoště. Zvičinu v minulosti navštívila řada významných osobností jako K. J. Erben, K. V. Rais, J. Vrchlický nebo K. H. Mácha. V zimě slouží k zimním sportům.

Přírodní galerie Braunův Betlém

Nedaleko Hospitalu Kuks a obce Žireč se můžete příjemnou procházkou vydat po stopách barokního mistra Matyáše Bernarda Brauna a jeho žáku. Ti zde v letech 1723-1733 vytvořily soubor přírodních soch, které vytesali do kamene přímo v terénu. Galerie přírodních soch byla pojmenována podle ústředního díla – Betlém. Braunův Betlém je na seznamu sta nejohroženějších památek UNESCO.

Lanovkou na Černou horu

Dvůr Králové nad Labem leží v podhůří Krkonoš, což umožňuje spojit jeho návštěvu s turistickými výlety po horách. Černá hora u Janských Lázní je známá díky kabinové lanovce, která je hojně využívaná turisty. Na vrcholu Černé hory se nachází řada oblíbených turistických tras a také naučná stezka Černohorské rašeliniště. V letním období Vás vyvezou nahoru i s kolem. V zimě jsou zde výborné podmínky pro lyžování.

Naučná stezka u Trutnova

Za historií a krásami přírody v okolí Trutnova se můžete vydat po naučné stezce „Den bitvy u Trutnova – rakouské vítězství 27.6.1866“. Na trasa měřící necelé 4 km vás čeká osm zastavení a celkem 12 tabulí s texty, fotografiemi a obrazy. Turisticky nenáročná trasa je značena směrovými šipkami s vojenskou tématikou a k odpočinku slouží rozmístěné lavičky. Začátek naučné stezky je na Krakonošově náměstí v jihozápadním cípu u historické desky s datem bitvy. Trasa je celoročně přístupná a v letních měsících si můžete připlatit i průvodce. Na naučnou stezku navazuje také nová cykloturistická trasa o délce 11 km.

Rýchorský prales

Na vycházku se můžete vydat do Rýchorského lesa nedaleko Trutnova, který je také nazýván Krkonošský prales. Chráněný les se nachází na nejvyšším místě hřebene Rýchor. Tzv. Bukovský prales se pyšní nevšedními přírodními útvary jako jsou pokroucené bizardní stromy s větvemi porostlými mechem.

Anežka Bílková