Prodej bytu v Praze je samozřejmě finančně lukrativní záležitostí. Ne všechny velikosti nebo lokality však dokáží splnit vaše představy. Covid 19 ovlivňuje nejen trh s nemovitostmi, ale ruku v ruce s ním se mění i očekávání samotných zákazníků.

Prodej bytu v Praze se nejčastěji točí kolem garsonek

S celosvětovým trendem mladých lidí odkládat založení rodiny i pevného partnerského svazku neustále roste poptávkách po malých bytech pro jednu osobu či pár. Rostoucí zájem o malometrážní byty zvyšuje jejich cenu. Může se tak stát, že v souvislosti s lokalitou prodáte malý byt dráž než ten větší. A i když se momentálně mluví o snížení cen, výsledný rozdíl není tak razantní, jak by se vzhledem k situaci dalo očekávat. Na vině je s největší pravděpodobností neustálý nedostatek bytů.

Které aspekty ovlivňují cenu mnohem intenzivněji než počet m2?

Velikost jistě patří mezi hlavní priority, ale v současnosti se zdá, že ještě větší motivací ke koupi může být prostředí či část Prahy kde se byt nachází. Faktorů, které ovlivňují atraktivitu lokality najdeme hned několik:

 • dopravní dostupnost
 • pracovní příležitosti
 • možnosti vzdělání v předškolním i školním věku
 • dostupnost obchodů a služeb
 • sportovní vyžití a množství parků

Dopravní dostupnost se zdá být tím nejdůležitějším kritériem, kdy metro se dá prodat výhodněji než tramvaj nebo autobus. A i tady najdeme velké rozdíly. Jednu stanici metra od druhé může dělit až 1,8 milionu Kč za stejný byt.

Prodej družstevního bytu je levnější, ale…

Družstevní byty jsou zpravidla levnější než ty v osobním vlastnictví. Komplikovanější však může být jejich financování vzhledem k tomu, že je nelze použít jako jistinu oproti hypotéce. K prodeji družstevního bytu je potřeba několik dokumentů:

 • nájemní smlouva a potvrzení o členství v družstvu
 • potvrzení o bezdlužnosti či výši dluhu ve vztahu k družstvu
 • měsíční vyúčtování služeb
 • průkaz energetické kategorie domu
 • pokud existuje družstevní úvěr, veškeré dostupné informace o něm

Postup je pak víceméně stejný jako u jiných nemovitostí, v žádném případě ale nezapomeňte oznámit váš úmysl samotnému družstvu.

Hypotéka není překážkou

Rostoucí prodej malých bytů signalizuje, že se v budoucnu můžeme setkat také se zvýšeným prodejem s aktivní hypotékou. Důvod je zcela jednoznačný. Mladí lidé dnes žijící v garsonce s půjčkou na 30 let nebudou samozřejmě tak dlouho čekat na prvního potomka.

Proces je i zde v základu stejný – správný odhad ceny, dobré fotografie, působivý inzerát a nebo kvalitní makléř, který zařídí vše potřebné. Důležité ale je vybrat si konkrétní postup. Možnosti jsou následující:

 • převod hypotéky z prodávajícího na kupujícího
 • převod hypotéky na jinou zástavní nemovitost
 • prodání nemovitosti a vyplacení hypotéky

Jakýkoliv postup vyžaduje opatrnost a asistenci odborníka minimálně z oblasti financí.

Peníze na ruku bez starostí

Pokud se chcete zbavit své nemovitosti rychle a bez starostí, nabízí se prodej rovnou realitní kanceláři.Většina z nich nabízí vytvoření bezplatné a nezávazné nabídky. Můžete si jich tak nechat vypracovat více a objektivně je porovnat. Je dobré přitom znát i svůj vlastní odhad ceny i náklady spojené s prodejem. Jen tak si můžete být jisti, že se tento způsob opravdu vyplatí.Ať už jste majitelem jakéhokoliv bytu, může být jeho poloha právě tím pravým a rozhodujícím kritériem pro řadu nakupujících. Ideální velikost se pak odvíjí od trendů na trhu. Z posledních let však jsou čísla nakloněna menší bytům.

Souhlasíte, že lokalita je nejdůležitějším kritériem při prodeji bytu? Jak by se měla odrážet v ceně nemovitosti? Těšíme se na vaše odpovědi i další názory v diskuzi.

Anežka Bílková