Možná máte strach z plastické operace, možná se stydíte za své nedostatky, ale ještě více vás přivádí do rozpaků myšlenka, že podstoupíte liposukci. Obavy stranou. Zásahy plastického chirurga jsou v moderním světě běžným jevem a není se vůbec zač stydět! Tento článek vám vysvětlí, proč se lidé dobrovolně nechávají operovat a i to, že se dnes už jedná o naprostou rutinu. Dozvíte se, jak je tento obor starý, a jaké služby většina klinik nabízí. Pokud toužíte po změně vzhledu a chcete být konečně spokojeni sami se sebou, pak si přečtěte následující řádky.

 

Plastické operace prováděli už staří Římané

 

Estetická medicína je dlouhověký lékařský obor zabývající se úpravami různých částí lidského těla. Ačkoliv se to může jevit neuvěřitelné, jeho historie sahá až do starověkého Říma a dále. Již starověcí římští lékaři experimentovali s úpravami různých tělesných partií, jako byla například redukce prsou u tlustých mužů, řešení obřízky či plastika nosu.

Postoj lidí k plastické chirurgii nebyl však vždy pozitivní. Ve středověku tento obor zanikl téměř úplně a opětovný rozmach začal zažívat až v 18 století. I tehdy se však našla řada odpůrců, kterým zákroky přišly nehumánní a proti přírodě. Dnešní doba je naštěstí vývoji plastické chirurgie nakloněna, a tak mohou lékaři neustále zvyšovat svou kvalifikaci a inovovat postupy, které pomáhají lidem po celém světě.

 

Druhy zákroků podle tělesných partií

 

Plastická chirurgie neznamená jen zvětšení prsou, liposukci či zmenšení nosu. Estetická medicína dokáže díky moderním technologiím daleko více. V podstatě na těle neexistuje místo, které by nebylo chirurgickým zákrokem možné upravit. Většina klinik nabízí svým pacientům služby plastické chirurgie zahrnující úpravy doslova od hlavy až k patě. Jaké procedury se tedy nejčastěji na jednotlivých partiích provádí?

  • Prsa – zvětšení implantáty nebo vlastním tukem, zmenšení, modelace asymetrie
  • Břicho, paže, nohy, boky, hýždě, pubická oblast – redukce tuku pro dosažení štíhlejšího vzhledu, odstranění přebytečné kůže
  • Obličej – úpravy asymetrie nosu, očních víček, rtů, facelift

 

Estetické hledisko plastických operací

 

Důvody, proč pacienti navštěvují plastickou chirurgii, mohou být dvojího charakteru. Jedním jsou zdravotní potíže, druhým nespokojenost s vlastním vzhledem. Druhá varianta bezesporu bývá tou častější příčinou. Nicméně je potřeba mít na paměti, že spokojenost se sebou samým značně ovlivňuje psychický stav člověka, který se pak odráží na celkové náladě ve společnosti. Estetický zásah tak může mít pozitivní dopad nejen na samotného pacienta, ale také na ty, se kterými přichází do styku.

 

Zdravotní důvody vyžadující zásah plastického chirurga

 

Nejen touha po dokonalém vzhledu vede pacienty k návštěvě klinik estetické medicíny. U některých klientů jsou zákroky plastického chirurga doporučovány kvůli zlepšení zdravotního stavu a zamezení dalším problémům do budoucna. Takové zákroky pak může zcela nebo částečně uhradit zdravotní pojišťovna. Patří mezi ně například:

  • Zmenšení prsou – v případě extrémně velkého poprsí může docházet ke zdravotním potížím spojeným např. s bolestmi zad

 

  • Rekonstrukce prsu – u pacientek, jež prodělaly rakovinu, kvůli níž o ňadro přišly

 

  • Abdominoplastika – zejména pro ženy, které za sebou mají několik těhotenství, jež jim způsobilo rozestup břišních svalů či velký převis kůže zapříčiněný rychlým úbytkem váhy po porodu

 

  • Úprava nosu – někteří pacienti mohou mít kvůli úrazu či od narození deformovanou nosní přepážku, která může způsobovat problémy s dýcháním

 

  • Operace očních víček – převislá víčka mohou omezovat vidění pacienta

 

Právě jste dočetli poslední řádky článku a už víte, proč je plastická chirurgie potřebná stejně tak, jako jiná lékařská odvětví. Dočetli jste se něco o historii estetické medicíny. Zjistili jste, že plastika může mít pozitivní dopad na člověka jako jedince, ale stejně tak na širší společnost. Víte, že zákroky se provádějí také ze zdravotních důvodů, nejen za účelem vylepšení vzhledu. A máte přehled o tom, co vše je na těle možné upravit. Nyní už můžete bez ostychu či výčitek navštívit vybranou kliniku a zbavit se svých trápení.

A co říkáte na moderní estetickou medicínu vy? Nechali byste si upravit nos, zvětšit prsa, či odsát tuk, nebo jste spokojeni tak, jak vás příroda stvořila? Budeme moc rádi, když se nám svěříte do komentářů.

Anežka Bílková