Zajímáte se o nové byty v Holešovicích? A z jakého důvodu? Rádi byste si v této pražské čtvrti pořídili bydlení? Nebo snad hledáte příležitost k zajímavé a bezpečné investici? Ať je to jakkoliv, vydali jste se tím správným směrem. Holešovice jsou totiž jednou z nejrychleji se rozvíjejících lokalit našeho hlavního města. Dynamika, s jakou se stará a v minulosti dosti zanedbávaná čtvrť mění v moderní a pulsující součást metropole, je skutečně mimořádná. Toužíte-li po životě ve velkém městě a rádi byste si dopřáli nový a kvalitní byt, tady si určitě vyberete. Že vám v tom brání nedostatek financí? Ani to by vás nemělo odradit. Jsou tu přece banky a jejich hypotéční úvěry s úroky, které jsou nyní velice příznivé. Proč toho tedy nevyužít? Investice do vlastní nemovitosti je navzdory vysokým cenám stále považována za ten nejrozumnější krok, který může člověk pro svou klidnou budoucnost učinit. Nevěříte? Tak se na to podívejme!

Nové byty. Holešovice nejsou nejlevnější, ale…

Nebývalé množství rozmanitých novostaveb, občanská vybavenost, jíž nelze cokoliv vytknout a zároveň dostatek zeleně. A co víc, centrum Prahy na dosah ruky! To jsou současné Holešovice. Původně průmyslová čtvrť se pozvolna proměnila v čistou, přívětivou a díky tomu také velice žádanou lokalitu. Školy, školky, zdravotnická zařízení, bezpočet obchodů a obchůdků, kavárny, bary, restaurace a také řada nových podniků určených milovníkům zlatavého moku. Ale i dostatek příležitostí ke sportovnímu vyžití a k příjemné relaxaci. Až potud je vše bez nadsázky perfektní. Co už je však horší, jsou ceny bydlení. Ty jsou zde bohužel vysoké. Zdá se ale, že většinu z těch, kteří o nemovitost v Holešovicích opravdu stojí, ani tato skutečnost nedokáže odradit. Důkazem toho je situace, kdy developeři vysokou poptávku uspokojují jen s vypětím všech sil.

Metr novostavby v Praze za 116 tisíc Kč

Jestliže se o problematiku alespoň trochu zajímáte, jistě vám neušlo, že byty, kterých je mimochodem v České republice dlouhodobý nedostatek, opět podražily, a to až na průměrných 70 tisíc Kč za metr čtvereční. To je však celorepublikový průměr. Praha je bohužel se svými 94 tisíci/m2 o poznání dražší. Pokud si však v naší metropoli vyhlédnete novostavbu, s největší pravděpodobností zaplatíte za každý metr ještě o takových 10 – 15 tisíc korun více. V přiložené tabulce si můžete prohlédnout nabídkové ceny novostaveb ve vybraných krajích. Částka, kterou nakonec vydáte, se může od té nabídkové pochopitelně lišit.

Nabídkové ceny nových bytů v ČR (1Q/2021)

Kraj Za metr čtvereční (Kč)
Praha 116 860
Královéhradecký 91 790
Liberecký 74 400
Jihomoravský 79 770
Středočeský 71 350
Pardubický 47 180
Moravskoslezský 69 900
Vysočina 46 090

Začínáte vybírat?

Máte dostatek finančních prostředků a pro koupi bytu v Holešovicích jste už více méně rozhodnuti? Pak budete chtít jistě vědět, jaké projekty jsou zde aktuálně k mání. I přes nebývalý zájem se tu určitě nějaká volná novostavba najde. Třeba zrovna taková, která vás už na první pohled něčím osloví. Dokončených projektů, podobně jako těch, které jsou teprve ve fázi realizace, je v této městské části dost. Developerům se v Praze zkrátka stavět vyplatí. A to navzdory zdlouhavým povolovacím procesům a zastaralým územním plánům, které jejich aktivitu brzdí a nejspíš ještě dlouho brzdit budou. A z čeho lze v Holešovicích aktuálně vybírat? Který z bytů se už brzy stane vaším novým domovem, případně zajímavou investicí?

Prague Marina, Rezidence Osadní nebo Pergamenka II

Už jste slyšeli o projektu Prague Marina? Možná ano. Jedná se totiž o mimořádně rozsáhlý komplex s více než třemi stovkami bytů, s rozlehlými kancelářskými prostory a řadou dalších ryze komerčních budov. Jak název napovídá, projekt vyrostl rovnou u řeky a jednou z jeho výhod má být i pěší zóna s obchůdky a kavárnami přímo na nábřeží Vltavy. Jsou tu však i další příležitosti. Třeba vás zaujme některý ze 130 bytů prvotřídní kvality, které se nacházejí v souboru čtyř budov pojmenovaném jako Rezidence Osadní. Je tu také Pergamenka s pořadovým číslem dva, Rezidence Heřmanka nebo zbrusu nový Bytový dům U vody. Tím výčet vašich možností ani zdaleka nekončí. Nejlépe uděláte, když navštívíte některý z realitních portálů, jehož primárním cílem je prezentace nově budovaných rezidenčních staveb. To vám může rozhodování výrazně usnadnit.

Zdá se, že ceny ještě porostou

Rádi byste si z nabídky holešovických novostaveb vybrali, ale překážka v podobě nedostatečných úspor se vám zdá nepřekonatelná? Faktem je, že ceny bytů jsou v Praze velmi vysoké. O tom není sporu. Ani to by vás však od koupě bytu odradit nemělo. Podle predikcí celé řady odborníků z řad realitní makléřů, ekonomů či investorů, totiž ceny bydlení v Praze, potažmo v celé republice, zdaleka ještě nenarazili na svůj strop. Ano. Ač se to zdá skoro neuvěřitelné, pravděpodobně opět porostou. Kromě toho, existují lokality, a naše hlavní město k nim bezesporu patří, kde mají nemovitosti vždy svou výjimečnou hodnotu a investovat do nich se proto téměř bez výjimky vyplatí! Proto, nestačí-li vám hotovost, využijte zatím stále ještě výhodného úročení hypoték a sjednejte si úvěr. Pochopitelně za předpokladu, že vám to vaše příjmy umožňují.

Co vás zaujalo právě na Holešovicích? Bydlí tu vaši přátelé či známí, kteří si to zde nemohou vynachválit? Nebo jste se snad o „rozkvětu“ této čtvrti někde dočetli?

Anežka Bílková