LED zářivky – co je dobré vědět, než je koupíte

Začneme s tím, co bylo kdysi běžné. Žárovka. Jediné co jste potřebovali vědět, že jaký má příkon, tedy kolik „žere“ proudu a kolik stojí. A maximálně životnost, jenže ta byla hodně ovlivněna mnoha různými faktory. Kolísavostí proudu, vypínacími a zapínacími cykly a dokonce i místem na kterém byla umístěna. Pokud to bylo na pracovišti, kde docházelo byť k nepatrným otřesům, žhavící vlákno to snášelo výrazně hůře. Tahle starost nám u LED zářivek odpadá, protože tam žádné žhavící vlákno prostě není. Zůstaneme-li u hlavního parametru, tedy u příkonu, krásně se ukáže rozdíl mezi žárovkovou klasikou a LEDkou. 

Pro dosažení svítivosti 710 lumenů bylo potřeba příkonu 60 W (tedy šedesátiwattovou žárovku), zatímco stejně svítivá LED zářivka vyžaduje pouhopouhých 8 wattů. Hned je jasné, jak obrovská úspora to je. Vezmeme-li to v úvahu, zároveň odolnost vůči chladu a otřesům, je jasné, že cena bude vyšší. Jenže, a to je důležité, je vyšší také životnost. A to výrazně.

Přednosti. A ne malé 

Tím že se LED zářivky nezahřívají, nedochází k pnutí vlivem teplotní roztažnosti. Navíc na životnost žárovek má i typ svítidla. V těch uzavřených, kde se teplo hůř odvádí, se její životnost zkracuje. Toho všeho jsme u LEDek ušetřeni. Zatímco běžná žárovka vydržela svítit zhruba 1000 hodin a zvládla kolem 4000 zapnutí, její LED partner má výdrž mezi 10 000 až 30 000 hodinami. Každého napadne snadný výpočet, že ušetří nejen na proudu, ale i na koupi. Vyšší cena se pak už nezdá tak vysoká. Je ale fér přiznat, že se ceny liší podle výrobců a marže prodejců. 

Proto, pokud se pro nějaký typ definitivně rozhodnete, stojí za to si „zagooglit“ a zjistit, jaká cena se blíží realitě a která už je zbytečně „nastřelená“. Na druhou stranu je stejně spravedlivé přiznat, že zatím není možné vyrobit kvalitní a zároveň levnou LED zářivku. V tomto, stejně jako v mnoha jiných případech platí, že kvalita něco stojí a nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. V takovém případě by totiž přišlo šetření v konečném součtu poněkud draze. 

To, co u žárovek nebylo, ale u LEDek je, bývá různá možnost využití. Zatímco pásem malých LED svítidel si lze rovnoměrně nasvítit celou pracovní plochu jak v dílně tak u kuchyňské linky a LED zářivkou vylepšit intenzitu světla například v dílně, jinde bodové osvětlení udělá příjemnou intimní atmosféru. „ Nemůžu si vynachválit svou lampičku na nočním stolku, která má LED osvětlení udělané v kombinaci bílého a žlutého osvětlení. Působí to na oči velmi příjemně a díky tomu, že se dá tlumit i svítivost, tak si to nastavím ideálně tak, abych případně neruší partnerku,“ popisuje knižní recenzent Marek H, své zkušenosti. „Vzhledem k mému zaměstnání si opravdu beru práci i do postele,“ říká s úsměvem. 

Stačilo vyměnit osvětlení a změnila se kvalita práce 

Firma Phillips má v nizozemském Eindhovenu testovací centrum, kde zkouší různé druhy osvětlení. Souvisí to s tím, že tam je, kromě jiného muzeum i i vývojové centrum. Zcela jiné osvětlení je vhodné do obchodu s potravinami, kde pečivo je nasvětleno mírně do žluta, zatímco masné výrobky do červena. Cílem je nalákat ke koupi. Barvy světel na nás mají mnohem větší vliv, než jsme schopni si připustit. Stačí jen si představit kancelář, kde vám poblikává klasická zářivka. „Jednu takovou je v kanclu měli, bylo nutné jí… řekněme vyměnit,“ říká Petr K, pracovník jednoho z mediálních domů. 

Petr je znám prudkou povahou a už jeho pomrkávání dává najevo, že z vadným výrobkem udělal krátký proces. „Už je to řada let, ale vždycky, když si na to vzpomenu, zrychlí se mi puls. Co máme ledky, je v práci jiná atmosféra. A to nemluvím jen o té světelné. Fakt nás ten zmetek všechny dost rozčiloval,“ dodává.

Inu technologie LED znamená , co se osvětlení týče, skutečnou revoluci a bylo by skutečně na škodu ji nevyužívat. A co vy? Už jste objevili její přednosti nebo stále váháte?

Anežka Bílková