Společné spaní rodiče či rodičů s dítětem je jedno z dosti kontroverzních témat. Pořízení samostatné dětské postele pro vašeho potomka proto bude důležitým krokem k jeho postupnému osamostatnění. Když rodiče pořizují dítěti pořídit první postel, měli by být velice obezřetní. Roli zde bude hrát hned několik činitelů, mezi něž především patří design, kvalita, ale také bezpečnost. V tomto článku probereme, co udělat, aby dítě tuto změnu přijalo a bylo spokojené, stejně jako rodič.

Dítě potřebuje vlastní postel. Kdy ale nastane ta správná doba?

Spánek bez rodičů mnohdy vyvolává stres. Jelikož osamostatnění vašeho dítěte bude důležitým krokem i pro vás, nelze jej uspěchat. Jedná se o skutečně individuální proces. Z odborného hlediska pomyslná hranice, kdy by dítě mělo začít trávit noci samostatně, ovšem existuje . A sice již mezi prvním a třetím rokem života.

“Pro zdravý psychický vývoj dítěte je skutečně dobré, když se dítě adekvátně svému věku osamostatňuje a když se učí mít na světě své místo, které je bezpečné, kde se cítí dobře a kde zároveň umí být i samo,“ potvrzuje Jan Kulhánek, psycholog z centra Psychoterapie Anděl.

3 věci, které nelze opomenout při výběru dětské postele

  • vzhled a design
  • kvalita provedení
  • bezpečnost

Velkým plusem bude, pokud necháte dítě, aby si svou vlastní postel vybralo samo, podle svých představ, .Bude to vnímat jako obrovskou věc a zcela jistě bude více než nadšené. Tuto změnu pak přijme pokojně, ne-li s radostí. Vy se soustřeďte na to, aby vybíralo z postýlek kvalitního a bezpečného provedení. Materiál by měl být zdravotně nezávadný a odpovídající jeho věku. Vyžaduje-li to jeho věk, nezapomeňte postel opatřit vhodnými bezpečnostními prostředky. Toto řeší postelové zábrany, aby nedošlo k úrazu.

Každý si zvykne, ovšem rodič může pomoci

Na počátku vás dítě bude potřebovat, což je naprosto přirozené. Vše je to pro něj velkou a zásadní změnou. Tomu, aby si na novou postel zvyklo co nejlépe, můžete výrazně pomoci několika kroky.

  • dbaním na pravidelný spánkový režim
  • čtením pohádek
  • zpíváním ukolébavek
  • usínáním spolu s oblíbenými hračkami

Správný spánkový režim hraje u dítěte obrovskou roli. Podrobnosti o tom, kdy a jak dlouho by děti různých věkových skupin měly spát, naleznete opět na internetu.

Mnohdy to bude chtít trpělivost. Ne všechny děti budou tuto změnu snášet dobře. Každý rodič se proto musí individuálně rozhodnout, zda to bude zkoušet dále, nebo tomu ještě dá čas.

Dětská postel přispěje k rodinné harmonii

Každý si na změnu zvykne, ovšem čím dříve, tím lépe. Pokud společné spaní rodiče s dítětem setrvá delší dobu, může to negativně ovlivnit vztah mezi partnery. Na to musíte dbát, a pokusit se osamostatnit svou ratolest jak nejdříve to půjde.

Je proto důležité mít toto na paměti a pokoušet se vytvořit dítěti jeho vlastní prostředí co nejdříve. Nezapomínejte, že zlatá střední cesta je i zde nejlepší. Dopřejte sobě i dítěti kvalitní odpočinek, ale nic neuspěchejte.

Zažíváte momentálně toto období? Nezoufejte! S jakýmikoliv dotazy se neváhejte ozvat!

Anežka Bílková