O důležitosti čtení dětem jste už pravděpodobně slyšeli – ale věděli jste, že byste měli začít sdílet pohádky se svým děťátkem, když je ještě kojenec? Na první pohled se to může zdát trochu hloupé nebo dokonce zbytečné. Tak malé dítě sotva udrží hlavu nahoře, natož aby rozumělo slovům z knížky pro děti, která říkáte a pochopilo význam příběhu. Ve skutečnosti je čtení už v raném věku jednou z nejdůležitějších činností, kterou spolu můžete dělat! Proč a jak na to? Poradíme vám!
Proč je čtení pro dítě tolik důležité? Prospívá jeho duševnímu vývoji, pomáhá posílit i vaše vzájemné pouto!
Studie ukazují, že děti, kterým se denně čte, se ročně seznámí s přibližně 78.000 slovy. Předčítání knih má tak obrovský potenciál rozšířit děťátku slovní zásobu, urychlit vývoj řeči a následné vlastní učení se čtenářským dovednostem. Začnete-li brzy od kojeneckého věku, o čtyři roky později, kdy dítě nastoupí do mateřské školy, jeho náskok bude opravdu výrazný!
Nechme stranou čtenářské a komunikační dovednosti. Teď se soustřeďme na další velmi důležitý přínos čtení pro děti, totiž na budování a prohlubování vzájemných vztahů. Vaše láskyplná péče pomáhá podpořit sociálně-emocionální vývoj miminka. Společně strávená pohádková hodinka děťátko uklidní a naučí ho pozorněji vnímat váš hlas. Seznámí se tak jeho různými tóny, skloňováním a rytmem jazyka, kterým se u vás doma mluví. Z těchto důvodů má skutečně ohromný význam, aby se rodiče v předčítání střídali. Nejen proto, že si mrňousek vytvoří silnou vazbu k vám oběma. Vždyť každý z vás má svá vyjadřovací specifika, jinou intonaci atd. Žijete v bilingvní domácnosti? Právě tohle je příležitost par excellence, jak na tuto skutečnost dítě připravit a důvod navíc, proč čtení nenechávat jen na jednom z vás!
Než přejdete k písmenkům…
Začnětě společným prohlížením obrázkových knížek, při kterém budete děťáku jednoduše vysvětlovat, na co se právě díva. Miminko tak přijde do styku s novými a zajímavými vizuálními prvky, které by jinak během dne u vás doma nevidělo. V prvních třech měsících je zrak kojence omezený, ale už může pomalu začít vnímat kontrast a výraznější vzory. S přibývajícím věkem začne postupně vnímat i barvy, tvary a nakonec také písmenka. Abyste udrželi jeho pozornost, vyzkoušejte hrací knížky, které vám stisknutím tlačítka dovolí přehrát zvuk korespondující s obrázkem. Skvěle fungují také pohyblivé prvky, textilní dekorace uvnitř knížek, různě tvarované výřezy na jejich stránkách apod.
Rady na závěr jak čtení proměnit v zábavnou a příjemnou činností v každém věku?
- Dbejte na to, aby typ příběhu a jejich délka odpovídaly věku dětí: Knihy pro ty nejmenší by měly být krátké, dokud si nevyvinou delší pozornost. Postupně můžete dobu čtení prodlužovat.
- Buďte proaktivní: Nemusíte knížku číst slova od slova. V případě mladších dětí věnujte čas ukazováním na obrázky a vyslovování názvů. Starším pak můžete pokládat otázky, které se příběhu týkají. Když si začnou pamatovat slova, vyzkoušejte, zda vám dokáží doplnit věty.
- Buďte trpěliví: Pokud vaše dítě nejeví zájem, není to tím, že byste jako rodiče selhali. Děti navíc mají velmi krátkou dobu pozornosti a to, že během čtení upoutá jejich pozornost něco úplně jiného, se prostě stává.
- Udělejte si pohodlí: vezměte si miminko k sobě do náruče nebo ho položte do postýlky s polštářkovým mantinelem, at se při poslouchání pohádky cítí komfortně.
- Bavte se: nechte dospěláckou vážnost stranou. Měňte hlasy, zpívejte, vystřídejte různé výrazy obličeje. Dítě to bude milovat!
- Ale nezapomínejte pro samé čtení ani na další užitečné vybavení pro kojence i hračky, které pomohou v jejich rozvoji!
Četli vám vaši rodiče? Mají ještě schované dětské knížky?