Jednou z prvních věcí, které si nastávající rodič pořídí, je kočárek, aby si spolu se svým maličkým mohl užít pobyt venku za pěkného počasí. Věděli jste ale, že procházky za slunečných dní vyžadují zvláštní přípravu? Jde o to, že miminka jsou obzvláště zranitelná vůči UV záření a jejich termoregulační schopnosti nejsou zcela vyvinuty. Snadno tak dojde k poškození jejich citlivé kůže a přehřátí organismu. Jak tomu co nejefektivněji zabránit?

 

Správné načasování a odclonění

Samozřejmě, pokud je venku extrémní horko, nejlepší radou je zůstat s dítětem uvnitř. Za příjemnějších teplot ráno nebo naopak navečer by ale byla škoda na vycházku nevyrazit. Sluníčko je nezbytné pro tvorbu vitamínu D, zásadního pro silné a zdravé kosti. Před odchodem se zaměřte na následující:

 

  • vhodné zastínění kočárku
  • použití dostatečně silného opalovacího krému
  • prodyšné oblečení a pokrývka hlavy

 

Zastínění kočárku by nemělo jít na úkor jeho odvětrávání

Běžnou praxí je zahalování korbičky dekou nebo tenkou látkou. Ty dítě skutečně fyzicky izolují od přímého slunečního záření a teplo blokují. Neznamená to ale, že jsou tím nejlepším typem ochrany.

 

Nezohledňují zcela zásadní faktor – proudění vzduchu a odvětrávání. Přímé slunce totiž není jediným zdrojem tepla, který je třeba vzít v úvahu; tím dalším je samotné miminko a také kočárek (zejména pokud ho necháváte odstavený na verandě, kde se vyhřívá,než vyrazíte).

 

Přehozená textilie neumožní teplu, které kočárek a dítě vydávají, unikat. Zároveň neprospustí čerstvý vzduch. Dítě tak zůstává v doslova vydýchaném prostředí a přehřívá se.

 

Nejlepší řešení? Kvalitní slunečník!

Ano, zabírá více místa než zmíněná dečka, ale jde o ten nejefektivnější způsob, jak miminku vytvořit v kočárku optimální podmínky po všech stránkách. Díky nastavitelným kloubům můžete modifikovat jeho sklon a směr, aby dítě bylo vždy ve stínu. Slunečníky najdete v jakékoliv prodejně s kočárky hned v několika barevných provedeních; můžete je stylově sladit se zbytkem vybavení!

 

Vsaďte na přírodní opalovací krémy a lehoučké oblečení

Použití opalovacího krému pro miminka a kojence je nutné, i když zůstávají ve stínu. Mají kůži nejsem mnohem citlivější, ale také podstatě tenčí než vy. Proto sáhněte po produktech s faktorem ideálně SPF 50. Bývají sice hutnější konzistence a jejich aplikace chvíli potrvá, ale děťátko ochrání spolehlivě. Dejte přednost přírodním kosmetickým krémům bez parfumace. Snížíte tak riziko podráždění pokožky a alergické reakce na obsažené chemikálie. Oblečení volte velmi prodyšné a volné. Ideální jsou přírodní materiály jako čistá bavlna nebo len. Pořiďte dítěti také plátěný klobouček.

 

Shrnutí a rady na závěr

Čím vyšší je teplota/úroveň UV záření a čím je dítě mladší, tím kratší dobu by mělo trávit venku. Když už vyrazíte za dobrodružstvím, pak:

 

  • Používejte pro svůj kočárek sluneční clonu, optimálně slunečník, který vytvoří stín a zachová dobrou cirkulaci vzduchu.
  • Dítě často kontrolujte, abyste se ujistili, že jeho tělesná teplota není extrémně vysoká a zda se mu dobře dýchá.
  • Používejte pouze přírodní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Trápí-li vaše dítě atopický ekzém, hledejte tomu produkt specificky určený.
  • Miminko oblékněte do vzdušného kojeneckého oblečení. Přírodní materiály mají lepší termoregulační vlastnosti, dobře absorbují pot a pokožku nedráždí.
  • Nikdy nenechávejte kočárek stát na přímém slunci a držte se pokud možno ve stínu budov a stromů.
  • Ujistěte se, že sebou máte dostatek tekutin.

Jak s dětmi trávíte opravdu horké dny? Čím je zabavit, když to venku na procházku není?

Anežka Bílková