Pro to nejlepší červené víno musíte zpravidla vyrazit do některého z úzce specializovaných obchodů. V běžném obchodním řetězci na exkluzivní značky obvykle nenarazíte. I když, mohou se najít výjimky. Kvalitní vína, ať už jakékoli barvy, také vyžadují správné zacházení. A to nejen při skladování nebo při servírování, ale rovněž při samotné konzumaci. Víte například, jaké potraviny se nejlépe hodí ke konkrétním odrůdám? Ne? Pro skutečného znalce a gurmána jsou takové detaily velice důležité. Pokud snad máte v úmyslu pohostit někoho, kdo se ve vínech vyzná, a chcete udělat dobrý dojem, měli byste se naučit, jaké pokrmy se s jednotlivými odrůdami nejlépe doplňují. Potřebujete s tím trochu pomoct? My vám dnes několik osvědčených rad nabídneme.

Nejlepší červené víno jedině od profesionála

Ta nejkvalitnější a nejlahodnější vína většinou seženete pouze ve vinotékách a podobných, úzce zaměřených obchodech. Výborné produkty lze dnes koupit rovněž na internetu, jehož potenciálu se už rozhodla využít celá řada pěstitelů i obchodníků. Používají ho přitom nejen k prezentaci a k přímému prodeji, ale též k jakési osvětě například v podobě online degustací. Při nich vás zkušený someliér naučí, jak si nápoj správně vychutnat. Na to, že byste luxusní pití sehnali v nějakém supermarketu nebo snad dokonce ve večerce někde na rohu ulice, na to raději rovnou zapomeňte. Nejlepší červené vám zkrátka nabídne jen skutečný profesionál, který se v oboru orientuje. Abychom byli spravedliví, přiznejme, že v některých supermarketech se čas od času kvalitní značky objevují. Spolehnout se na to však příliš nedá. Chcete-li pro sebe, případně pro nějakou vzácnou návštěvu ten nejlahodnější mok, obraťte se na odborníky!

Umíte otevřít lahev?

Chystáte nějakou oslavu? Třeba promoci nebo snad dokonce svatbu? Anebo u vás doma pořádáte nějakou důležitou pracovní schůzku, která může mít pro vaši kariéru rozhodující význam? Při takových příležitostech se víno pije čím dál častěji. A vzhledem k okolnostem by jistě mělo jít o něco výjimečného, nějakou výbornou odrůdu a co nejlepší ročník. Samo o sobě však ani to nejlepší víno stačit nemusí, jestliže si neporadíte s jeho servírováním. Lahev musíte umět otevřít a to tak, že přitom zátka zlehka vyklouzne. Prudké vytažení zátky provázené hlasitým zvukem může nápoji uškodit, jelikož se při něm obsah lahve příliš rychle okysličí. Pozor na to!

Ukažte, že se vyznáte!

Než začnete hostům nalévat, zkušeně přičichněte k zátce. Nejde jen o prázdné gesto. Takový rituál má své dobré důvody. Jestliže bude korek cítit zatuchlinou, znehodnocené je pravděpodobně i víno. V takovém případě sáhněte raději po další lahvi. A jaké byste měli zvolit sklo? Přestože na ty nejdražší a zcela unikátní lahve tohoto moku si většina z nás musí nechat zajít chuť, stále se zde bavíme o kvalitních značkách. A kvalitní vína si zaslouží prvotřídní sklenice! Zapomeňte proto na nějaké podřadné sklo z výprodeje a opatřete si ty nejlepší sklenky. Pro skvělé červené zvolte nějaké kulatější, které jsou nahoře více otevřené. Víno nalévejte opatrně, spíše pozvolna a sklenky naplňte maximálně do třetiny. Buket se díky tomu lépe rozvine a nápoj si pak více vychutnáte.

Pinot Noir si rozumí s jehněčím, k Merlotu zkuste srnčí ragú

V úvodu jsme slíbili, že se podíváme na to, jaké pokrmy jsou k jednotlivým odrůdám červeného nejvhodnější. Je samozřejmě pravda, že vyzkoušet můžete takřka cokoliv. Mějte nicméně na paměti, že následující doporučení vycházejí z dlouholetých zkušeností mnoha odborníků a vyhlášených gurmánů. Proto, chcete-li mít při přípravě pohoštění jistotu, že bude vše v nejlepším pořádku, vsaďte na některé z osvědčených jídel a experimenty si nechte na jindy. Přestože roste obliba růžového, my zůstaneme věrni vínům červeným. Zde jsou některé z kombinací, jimiž rozhodně nic nepokazíte:

  • Merlot – má tmavě rubínovou, někdy až granátovou barvu. Voní po černých třešních. Jeho základní vůně může být v závislosti na stadiu zralosti obohacena také vůní švestek, fíků nebo třeba kávy. Vhodný je k jemným paštikám, k srnčímu ragú a přikusovat k němu můžete nejrůznější sýry s bílou plísní na povrchu.
  • Cabernet Sauvignon – se pyšní tmavě granátovou barvou. Voní po černém rybízu, třešních nebo ostružinách. Podávejte k němu zvěřinu, jehněčí pečínku nebo jídla s výraznými omáčkami. Nezapomeňte ani na sýry a sáhněte opět po těch „plísňových“, jako je brie, camembert, Roquefort či Paladin.
  • Zweigeltrebe – má barvu tmavě granátovou až nafialovělou a voní po bobulovém ovoci. Toto víno vyzkoušejte k lehce kořeněným masovým pokrmům nebo třeba k bažantovi. Sýry s bílou plísní nemohou opět nic pokazit.
  • Saint Laurent – je odrůda, které u nás říkáme Svatovavřinecké. Víno je tmavě červené se silnou vůní višní, případně černého rybízu. Skvěle chutná spolu s tmavým masem. Zkuste ho s vepřovým či zvěřinou. Nevynechejte ani sýry, tentokrát nějaké s velmi výraznou chutí.

Dejte si záležet!

Když už se rozhodnete dopřát sobě a svým hostům to nejlepší víno a utratíte stovky a někdy i tisíce korun, snažte se, abyste nevhodným servírováním či špatnou volbou pokrmu nepokazili celkový dojem, který takové „degustační posezení“ může zanechat. Ať už sáhnete po francouzském víně, po nějaké zajímavé lahvi z Rakouska, nebo se rozhodnete pro červené z domácí produkce, dejte si záležet na tom, abyste se nedopustili zbytečného faux pas třeba tím, že drahý a lahodný nápoj budete podávat ve sklenicích určených pro víno bílé!

Vyznáte se dobře alespoň v těch nejznámějších odrůdách? Nebo jste názvy jako Merlot či Saint Laurent dnes slyšeli vůbec poprvé?

Anežka Bílková