Probouzíte se denně s bolestmi zad, těžce vstáváte nebo cítíte, že máte tzv. „přeležený krk“? Lékaři varují – spánek je klíčový pro naše zdraví. Chyba může být v kvalitě vaší matrace. Ta sama o sobě nemusí být špatná, stačí jen, abyste nevybrali pro vás tu nejvhodnější a bude vás každou noc doslova trápit.

Jak ale vybrat tu pravou, když jich trh nabízí takové množství? Zkuste se zamyslet, co by měla splňovat a zda si nevybrat přímo zdravotní matraci. Srovnávač jakco.cz může být tím správným místem, kde začít.

Ptáte se jaký je rozdíl mezi klasickou a zdravotní matrací?

Odpověď je jednoduchá. Zatímco běžná matrace dává důraz hlavně na pohodlné spaní, zdravotní vybíráte také podle toho, jaké neduhy vás trápí. Zdravotní matraci totiž výrobci navrhují tak, aby byla sestavena z víc anatomických zón, které pomohou k tomu, aby bylo vaše vstávání bez bolesti. Budoucí uživatel by se měl také zamyslet nad použitím matrace. Jestli ji bude využívat na každodenní spaní, nebo ji kupuje například na víkendy na chalupě. Rozdílnou matraci vybere pro dospělého člověka a jinou pro dítě.

Na co by se měl správný odborník zeptat:

1. Poloha během spánku

Je to klíčová informace před tím, než vyberete matraci. Pokud spíte často na zádech nebo na boku, vhodnější bude zónově dělená matrace. Záda se v ní totiž dostanou do vodorovné polohy a tím vlastně do správné polohy. Pokud naopak patříte mezi spáče na břiše, sáhněte po matraci, která nemá zóny, aby vás netlačily na břichu.

2. Tvrdost matrace

Výrobci nabízejí matrace ve čtyřech tvrdostech. Rozdělují je na měkké, polotvrdé, tvrdé a velmi tvrdé. Některé mají dokonce tvrdosti dvě – můžete jí tedy libovolně otáčet podle aktuálních potřeb. Určitě platí, že lidé s větší hmotností by si měli zvolit tvrdší matraci, s nižší zase měkčí. Klíčová je i spánková poloha, takže je potřeba vycházet z obou těchto parametrů.

3. Hmotnost ´spáče´

V případě výběru matrace, není radno nechávat posouzení o hmotnosti jejího budoucího majitele na něm. Existují tabulky, které poměrně přesně určují doporučení, jak tvrdou matraci by měl člověk s danou váhou mít. Určitě nemůžeme označit žádnou matraci za univerzální. Podle hmotnosti člověka se proto doporučují matrace ve třech kategoriích:

– do 90 kilogramů

– do 110 kilogram

– do 150 kilogramů

4. Materiál matrace

Než půjdete matraci kupovat, určitě si prostudujte jednotlivé suroviny, ze kterých se vyrábí. Právě to totiž výrazně ovlivňuje také jeho vlastnosti a cenu.

Nejčastější typy materiálů na výrobu matrací:

  • Matrace z polyuretanové pěny – mívají většinou nižší cenu a tím je i doba jejich použití kratší, protože se dřív proleží. U odborníků se informujte o typu pěny, ze které se matrace vyrábí. Čím vyšší bude, tím slibují výrobci vyšší lepší kvalitu. Tento druh matrací také víc hřeje a je méně prodyšná. Pokud patříte mezi jedince, kteří se často v noci potí, sáhněte po jiném výrobku.
  • Matrace ze studené pěny – právě ta je vhodná pro lidi, kterým je v noci horko. Vydrží déle a opět u ní platí, že čím vyšší číslo typu pěny tím déle bude odolnější vůči proležení.
  • Matrace z Visco pěny – speciální matrace, která dokáže reagovat na teplotu těla. Při zahřátí měkne a povolí pod namáhanými místy jako je hrudník nebo boky.
  • Matrace z latexu – patří k dražším typům. Jsou vyrobené z přírodního materiálu, který je měkký a velmi komfortní pro svého majitele.
  • Pružinové matrace – jsou vyrobené z pružin v kombinaci s polyuretanovou pěnou. Hodí se do vlhkého prostředí a všude tam, kde se matrace hůř odvětrávají (například na chalupy). Jsou ale vhodné pro větší zátěž lidí až do 150 kilogramů.
  • Taštičkové matrace – jedná se o pružiny výrobce zapracované do textilního pouzdra, tzv. taštičky. Jsou víc propracované a zónované. Očekávejte u nich také vyšší cenu. Dají se použít i u postelí s absencí lamelových roštů, což u ostatních nelze.
  • Kokosová matrace – tvrdší matrace z přírodního materiálu, která je skvělá nejen pro astmatiky a alergiky, ale hlavně pro děti. Kokosová vlákna slibují totiž kvalitní oporu pro dětská záda, která ještě rostou.

Důležitou součástí kvalitní matrace je její potah. Klaďte proto důraz na to, aby se dal jednoduše prát, hygiena je v tomto případě na prvním místě. Doporučujeme také matrace často větrat a kontrolovat, zda jsou nepoškozené. Pokud stojíte o profesionální radu, nebojte se obrátit na odborníky, jsou připravení pomoci.

Anežka Bílková