Deka pro psa poskytuje zvířeti nejen velké pohodlí v domácnosti a mimo ni, ale také psí azyl. Rutinní každodenní činnosti mnoha rodin – obzvlášť těch vícečlenných s větším počtem dětí – představují pro psa spíše chaos. Práce, škola a noční aktivity, chování malých dětí nebo partnerská hádka mohou přinést do života vašeho mazlíčka náraz nepředvídatelnosti. Pro člověka jsou to základní činnosti v jeho světě, ale pro psa jsou zdrojem stresu. Proto potřebuje místo, které může považovat za jistotu. Tváří v tvář chaosu potřebuje něco, jakkoli malé to může být, na co se může spolehnout, že mu přinese uklidnění. Taková obyčejná věc, jako je psí deka, je právě to, ,co těmto požadavkům dokonale vyhovuje.

Kdekoliv, ale na dece

Velkou výhodou deky je, že se dá snadno přemisťovat a umístit téměř na každé libovolné místo v domácnosti. Těší – li se pes privilegiu, že může sledovat s vámi televizi ze sedačky v obývacím pokoji nebo vedle ní u vašich nohou, nepochybně má pro tento účel určený prostor vymezený dekou. Díky ní má majitel jistotu, že pejsek nezamaže a neponičí nic, kam mu bude dovoleno vyskočit a uvelebit se. 

Kromě toho může deka sloužit jako regulérní plnohodnotný prostor pro noční spaní. Na dlaždicích nebo na podlaze z tvrdého dřeva by snad dnes nikdo svého psa spát nenechal. Jinak by ho totiž ráno bolelo celé tělo a zvýšilo by se riziko onemocnění pohybového aparátu. Ale je zde ještě jeden důvod. Psi mají základní instinkty, které se s nimi drží od doby před domestikací. Jeden z nich je, že podvědomě krouží a škrábou kolem místa, kam se ukládají ke spánku. “Myslí si”, že si staví své pohodlné hnízdo či – chcete-li – místo k odpočinku po zbytek noci. Tato pro majitele nepříjemná procedura může odpadnout, když je perfektní pelíšek již připraven. Měkká teplá deka může dočasně nahradit pelíšek s matrací nebo může být přehozena přes něj. Tak pelíšek ochrání a prodlužuje jeho životnost a poskytuje zvířeti pocit tepla a pohodlí. 

Nebo pod dekou?

Psí deka má ve srovnání s pelíškem mnoho funkcí navíc. Pes se do ní může zachumlat a cítit se doslova jako ve své boudě, v soukromém intimním prostoru, do kterého je ostatním vstup zakázán.

V jakých situacích zvíře tuto možnost rádo využívá?

  • po koupeli, která obvykle nebývá příliš oblíbenou. Pes se pod svou dekou uklidní starým dobrým pachem, zahřeje se a vytrucuje.
  • za letních bouřek nebo při bouřlivých oslavách typu Silvestra, jež pro mnoho plemen jsou velkým zdrojem úzkosti. Šokující hlasité dunění může uvrhnout zvířata do panického režimu. Mít přikrývku, ve které se mohou ukrýt, může poskytnout zdroj stability.
  • při cestování, které je pro psy taktéž stresující. Mnozí si auto automaticky spojují s návštěvou veterináře nebo prostě nejsou motoristické typy. Důvěrně známá přikrývka jim pomáhá nechuť k transportu překonat.
  • v cizím prostředí. Většina rodin ráda bere své mazlíčky s sebou na dovolenou. Stará dobrá deka usnadňuje aklimatizaci a adaptaci v jiném objektu.

V pračce jako doma

Vedle bezproblémové mobility se deky pyšní snadným čištěním. Můžete je jednoduše hodit do pračky, kam se snadno vejdou, a díky moderním materiálům dobře schnou. To samé se o mnoha psích pelíškách říci nedá. Vyprání na špatné nastavení je může úplně zničit.

Nicméně je třeba počítat s tím, že psí deka je prostě psí a že úplně všechny chlupy se z ní odstranit nepodaří. Navíc pejsek má rád, když je jeho deka trochu cítit, a nebude protestovat, když se intervaly mezi praními trochu prodlouží. Je proto jasné, že si se psem nemůžete deku půjčovat, nebo dokonce sdílet. Raději ať má svou vlastní s nějakým originálním psím designem.

Na čem necháváte svého psa ležet?

Anežka Bílková