Kvalitní brašny, obaly a pouzdra, kterými ochráníte svou elektroniku před nečistotami nebo před mechanickým poškozením, lze dnes pořídit za velmi rozumné peníze. V řadě případů jde dokonce o vyloženě levnou záležitost. Je proto s podivem, že se mezi námi stále najde dost jedinců, kteří ochranu svých notebooků, tabletů či mobilů podceňují a je jim zatěžko utratit tři nebo čtyři stokoruny za obal, který udrží jejich „mobilního miláčka“ v čistotě a v relativním bezpečí.

Chcete, aby vám notebook sloužil co nejdéle? Neradi byste každé dva roky kupovali nový tablet? Pak byste jim měli dopřát kvalitní ochranu! Sortiment e-shopů nabízejících toto zboží je naštěstí dostatečně široký a najít spolehlivý výrobek, který bude odpovídat vašim představám, nedá mnoho práce. Nevěříte?

Brašna, obal nebo pouzdro? Na pojmenování nezáleží!

Asi budete souhlasit, že není až tak důležité, jak ochranu svého tabletu či mobilního telefonu pojmenujete. Obal nebo pouzdro, na tom vážně příliš nezáleží. Podstatné je, že jste se rozhodli své elektronické pomocníky chránit. Že o ně zkrátka hodláte pečovat, abyste je neustále nemuseli čistit od mastných otisků, skvrn od pití nebo od nejrůznějších drobků, které nemají na klávesnici ani na displeji co pohledávat. A nejen to. Pokud nedisponujete neomezeným množstvím financí, hraje důležitou roli také fakt, že se váš notebook jen tak nepoškodí a nebudete ho nuceni zbytečně brzy vyměnit za nový. Taková elektronika, je-li alespoň trochu kvalitní, něco stojí. A spolu s tím, jak rostou ceny čipů, určitě ještě podraží. Váš chytrý telefon se totiž bez těchto součástek neobejde!

Chránit mobil nebo tablet obalem či pouzdrem a ukládat notebook do brašny, to rozhodně dává smysl. Jak si ale podobnou ochranu vybrat, abyste s ní byli spokojeni? Nevíte? Pak by asi stálo za to, připomenout si alespoň pár základních kritérií, která je dobré vzít v úvahu.

Aby byl váš tablet v bezpečí

Aby byl váš „mobilní pomocník“ co nejlépe chráněn, měli byste sáhnout po obalu, který splní alespoň ta nejzákladnější kritéria. Pouzdro by zkrátka mělo být dostatečně kvalitní. Jde přitom jak o použitý materiál, tak o preciznost, s jakou byl produkt zhotoven. A je asi vcelku lhostejné, zda se chystáte ochránit tablet za dva tisíce nebo špičkový a tedy i podstatně dražší smartphone. I když je zřejmé, že v případě drahé elektroniky je význam kvalitního obalu přece jen o něco důležitější. Řekněme, že si hodláte opatřit něco, čím zabezpečíte svůj tablet. Jak hned uvidíte, naprostá většina běžně používaných materiálů disponuje vlastnostmi, které od pouzdra tak nějak očekáváte a je tedy zřejmé, že se pořízení téměř jakéhokoliv obalu vyplatí. Vyráběny jsou hlavně z těchto materiálů:

  • Kůže – sice patří k dražším materiálům, ale dlouho vydrží a zpravidla poskytuje dostatečnou ochranu
  • Neopren – má jednu zásadní výhodu: ochrání váš tablet před vniknutím vody!
  • Silikon – se vám bude lehce udržovat a tablet v něm bude dobře chráněn před nárazy i před teplotními výkyvy
  • Polyuretan – se vyznačuje vysokou odolností a pružností
  • Polykarbonát – má podobné vlastnosti jako silikon
  • TPU – je plast vyztužený skleněnými vlákny, což vašemu tabletu zajistí bezpečí v případě nárazu

Pouzdro nebo zadní kryt?

Ochrana našich „mobilních přístrojů“ může mít nejrůznější podobu. Může být z kůže, polyuretanu nebo třeba z tvrzeného plastu. To už ale víte. Obal také může hrát všemi barvami nebo být naopak vcelku nenápadný. Vše záleží na vaší volbě. Ať už ale hodláte chránit přístroj, který je určen jen pro běžné surfování po internetu nebo naopak tablet, který vám slouží k praktičtějším účelům, například pro ovládání vaší chytré domácnosti, měli byste se také rozhodnout, jakému typu pouzdra dáte přednost. V e-shopech obvykle narazíte na tyto varianty:

  • Zadní kryt – který je levný, ale chrání pouze zadní stranu přístroje. Můžete ho buď navléci, nebo nacvaknout
  • Odklápěcí pouzdro – funguje jako vrchní desky knihy, takže do něj tablet zkrátka uzavřete. Chrání pochopitelně jak zadní stranu, tak i displej
  • Zasouvací pouzdro – ochrání váš tablet kompletně a to nejen před poškozením, ale i před nečistotami. Je totiž zpravidla uzavírací

Pamatujte na rozměry!

Možná vám takové upozornění připadá zbytečné, ale věřte, že existují i lidé méně bystří než jste vy. A právě jim je určeno následující upozornění. Než začnete vybírat obal pro svůj tablet, vždy si nejprve ověřte, jakou má váš přístroj úhlopříčku! Abyste si náhodou neobjednali něco, do čeho se váš elektronický společník jednoduše nevejde. Údaj je nejčastěji uváděn v palcích, tak na to pamatujte. I rozměry jsou důležité!

Vybíráte obal na tablet či na mobilní telefon? Anebo to snad bude nová brašna pro váš notebook? A chráníte svou elektroniku odjakživa nebo jste se k tomu rozhodli až na základě nějaké „nehody“?

Anežka Bílková