Předtím, než začneme generika sami užívat, měli bychom lépe pochopit jak fungují. Pojďme se proto tentokrát blíže podívat na nikoliv řešení, ale na samotné jádro problému. Víte, co způsobuje erektilní dysfunkci nejčastěji? A na co léky ve své podstatě cílí?

 

Jaké jsou nejčastější příčiny problémů s erekcí

Erekci mnoho mužů považuje za něco naprosto přirozeného a samozřejmého. Do chvíle prvního selhání… Po něm zpravidla nepadá na nulu nejen jejich sebevědomí, ale i to partnerky, která si nepřipadá dostatečně přitažlivá.

 

Pravdou je, že za erekcí věží poměrně složitý mechanismus chemických reakcí, které není tak těžké rozhodit. Základem je nicméně zdravý kardiovaskulární systém a dostatečné prokrvení penisu. Na to může mít největší negativní dopad:

  • Věk
  • Onemocnění (typicky cukrovka, vysoký cholesterol a krevní tlak)
  • Alkohol
  • Kouření
  • Stres, únava

 

Věk

Problémy s erekcí muži začínají zaznamenávat nejčastěji po čtyřicítce, i když jejich výskyt není ničím vzácným ani u mladších ročníků. Na vině je především klesající hladina testosteronu a zhoršující se kvalita cévních stěn, která pak vede k nedostatkům krevního oběhu. Bohužel, s plynoucí časem bojovat nemůžeme. Svým stylem života můžeme ale projevy stárnutí zpomalit a užít si sexu i právě s pomocí náhradami Viagry, Cialisu nebo Levitry.

 

Onemocnění

Horší průchodnost cév způsobují často cukrovka, vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina krevních tuků. Zajímavé je, že onemocnění kardiovaskulárního systému se zpravidla dříve projeví ztrátou erekce než třeba na samotném srdečním svalu! Může tak předznamenat v těle probíhající závažnější problém. Dalším spouštěčem mohou být i urologická onemocnění a postižení nervové soustavy (např. v důsledku epilepsie, roztroušené sklerózy nebo prodělané mozkové příhody).

 

Alkohol

Ano, alkohol sice dokáže odbourat zábrany a mohlo by se zdát, že si díky němu užijete chvilky opravdu nespoutané vášně. Ve skutečnosti je to ale právě naopak. Tělo alkohol vnímá jako toxin a veškeré své úsilí soustředí na jeho odbourání. Erekce se pak v tyto chvíle pro něj stává něčím druhořadým. Pozor, nemusí se jednat jen o okamžiky alkoholové opojení! Dle statistik dlouhodobé a nadměrné pití alkoholu vede ke zvýšenému výskytu poruch erekce i ve střízlivém stavu!

 

Kouření

Kromě toho, že může způsobit neplodnost, negativně ovlivňuje schopnost samotné erekce a rozhodně ne zanedbatelný způsobem! Bylo dokázáno, že již 2 cigarety denně se na ni mohou fatálně podepsat. I v tomto případě jsou statistická data neúprosná: polovina kuřáků trpí poruchami erekce, zatímco v případě nekuřáků je to pak pouhá pětina!

 

Stres, únava

Pracovní vytížení, starosti kolem rodiny či financí, kalendář plný k prasknutí a žádná volná chvíle na relax? Není divu, že tělo šetří energii a na sexuální aktivitu jí tolik nezbývá. Stres dokonce stojí až za 20 % všech případů erektilní dysfunkci. Tak nestálo by za to na chvilku zpomalit?

Pro kvalitní a pevnou erekci je nezbytné mít kardiovaskulární, hormonální i nervový systém v pořádku. Do velké míry tomu můžete přispět právě vhodným životním stylem, používání léčiv je nicméně v některých případech nevyhnutelné. Ačkoliv jsou generika prodejná bez lékařského receptu, pravidelné urologické kontroly nepodceňujte. Pozor si také dávejte na to, kde tyto preparáty nakupujete. Jejich dostupnost totiž do určité míry nahrává podvodným prodejcům jejich padělků.

Našli jste se v některých z uvedených případů? Chodíte pravidelně na lékařské prohlídky?

Anežka Bílková