Nákupní turistika existuje a obzvlášť v Čechách má tradici. Starší ročníky si jistě rády vzpomenou na předvánoční zájezdy za nákupy do NDR. A do Polska se nakupovat jezdí pořád; obzvlášť stavební materiál a bytové doplňky tam vyjdou mnohem levněji. Podobný turismus se začal rozvíjet na poli lékařských služeb, přičemž hlavním měřítkem zde není cena, ale kvalita. Budoucí maminky neváhají absolvovat těsně před porodem cestu do vzdálenější porodnice, kde mají “svého” gynekologa, kterému důvěřují. Podobně obvyklé je nechávat se operovat v nemocnicích stovky kilometrů daleko od místa pacientova bydliště, a to i za cenu delší čekací lhůty. Provedení výkonu, možnosti zařízení a přístup ke klientovi se skutečně mohou dost výrazně lišit. Takže žena, která se rozhodne pro korekci vrásek pomocí botulotoxinu, vyřešila otázku zda, ale stále má před sebou otázku kde. V současných informačních kanálech – internetových portálech a sociálních sítích se šíří sice ledacos, ale pokud si člověk dá tu práci a ověří několik zdrojů, zjistí, že je na botox Praha jednoznačně ta nejsprávnější volba.

 

Proč je na botox Praha nejlepší?

Tajemství úspěchu spočívá v koncentraci odbornosti a zkušeností. Estetická medicína je seriózní lékařský obor a k jeho kvalitnímu provozování nestačí pár jehel a ampulek. Při vstupní prohlídce se často zjistí, že klientčin stav vyžaduje kombinaci botulotoxinu např. s hyaluronovými výplněmi, popř. další ještě méně obvyklou technikou. V dnešní době jsou k práce lékařů potřeba poměrně drahé přístroje, a to jak v rámci předzákrokových vyšetření, tak při samotných zákrocích. Už jenom ovládání těchto přístrojů a provozování praxe vyžaduje zvláštní certifikát, který se nevydává jen tak, ale na základě úspěšné praxe. Aby majitel měl jistotu, že se mu nákup nebo pronájem nákladného zařízení a reprezentativních prostor a angažování špičkových, a tedy ne levných odborníků vyplatí, musí mít předběžnou představu o poptávce. Nebude si je pořizovat dermatolog na venkově, to by prodělal. Typickou klientkou středisk estetické medicíny je vzhledem ke skladbě obyvatel žena středního věku z Prahy či okolí, popř. dáma z většího města, která je ochotná si do Prahy dojet. Podstatná část klientely je zahraniční a ta míří do hlavního města automaticky. Je to trochu začarovaný kruh, v Praze jsou nejlepší kliniky, protože mají více zákazníků, a více zákazníků mají proto, protože jsou nejlepší. Budiž jim řečeno ke cti, že se snaží otevírat pobočky ve větších krajských městech, v prvé řadě v Brně, protože Brňáci pragocentrismus těžce nesou.

 

V Praze je blaze, ale ne draze

Pokud zadáte do vyhledávače heslo obsahující slova botox a Praha nebo kliniky estetické medicíny Praha, objeví se několik desítek nabídek. Takové prostředí je ideální pro zdravý konkurenční boj. Kliniky se předhánějí ve slevových akcích, výhodnějších nabídkách spojených např. s okurkovou dovolenkovou sezónou a také v nabídce a kvalitě vedlejších služeb. Nespokojený zákazník v tomto oboru představuje velkou ztrátu – většina procedur v estetické medicíně včetně botoxu vyžaduje opakování a s věkem se také rozšiřuje potřeba různých doplňkových korekcí. Na botox v Praze se rozhodně nechodí za draho, přemíra nabídky ceny sráží a tím láká také venkovské zákazníky. Ostatně kromě bytů a nájmů Praha není zdaleka tak drahá, jak se o ní říká.

 

Venkov je jenom dobrý

Mimopražští venkovští lékaři – oftalmologové nebo dermatologové – si také přibírají úkony z estetické medicíny, ovšem – z výše uvedených důvodů – jen v omezené míře a přistupují k nim rutinním způsobem. Individuální a nadstandardní přístup je doménou specializovaných center zaštítěných špičkovými odborníky, většinou s bohatými zahraničními zkušenostmi – a ty se nacházejí právě v Praze.

 

Vadí vám cestování za službami a lékaři? Myslíte, že lékaři v menších městech a okresních nemocnicích jsou horší? Máte nějakou takovou zkušenost?

Anežka Bílková