Úprava prsou dnes patří mezi běžné zákroky v estetické medicíně. Důvody, které ženy k tomuto zásahu vedou mohou být estetické i zdravotní. Metod, jak ňadra tvarovat, zvětšovat či zmenšovat je hodně. Důležité je pečlivě vybírat lékaře, který vám změnu udělá a řídit se jeho radami. Teprve pak budete mít z vašeho nového JÁ dobrý pocit a vrátí se vám ztracené sebevědomí.

Dvaatřicetiletá Táňa měla vždy prsa tak jak mají být. Poté co porodila a odkojila dvě děti, prsa se jí zmenšila a vytáhla. Jejich plný tvar byl jako mávnutím proutku pryč. Věděla, že úprava prsou je nezbytná,, sama ale nevěděla, co přesně by bylo potřeba. Nejčastěji prováděným zákrokem je v České republice zvětšování prsou pomocí implantátů, nebo modelace prsou. „Věděla jsem jen, že bych je chtěla mít jako dřív. Rozhodně jsem nechtěla žádné obří balóny, toužila jsem, ale aby byl zákrok viditelný,“ upřesňuje maminka tříletého chlapečka a dvouleté holčičky. Je potřeba počítat s tím, že ne vždy lékaři ženám v jejich představách vyhoví a mnohdy se jim jejich mylné představy snaží rozmluvit. Právě na Táně si ukážeme, jak probíhá postup, pokud se pro změnu rozhodnete.

 

1. Výběr plastického chirurga

Důležitý moment nejen pro Táňu – vyberte si kliniku a lékaře, který vám bude sedět. Zjistěte si nějaká hodnocení a zkušenosti pacientek, případně si nechte doporučit podle zkušenosti od svých známých. Lékaři následně popíšete vaši představu a společně vyberete pro vás nejvhodnější úpravu. Při konzultaci vám lékař vysvětlí, jak zákrok probíhá, jaká jsou případná rizika a jak dlouho probíhá pooperační hojení. Prohlédnout si také můžete různé typy, tvary a velikosti implantátů a možnosti jejich zavedení.

 

2. Správný výběr

Lékař zváží podle řady faktorů, který typ implantátu pro vás bude nejvhodnější tak, aby se co nejvíce přiblížil vaší představě. Významnou roli bude hrát velikost vašeho hrudníku, objem a tvar stávajících prsou, stavu vaší kůže a v podstatě i velikost celé vaší postavy. Přímo u Táni pak má svůj význam i fakt, že nechce prsa výrazně zvětšovat. Důraz by měl být vždy na co nejpřirozenější výsledek; většina žen totiž rozhodně nechce vypadat jako živá kopie panenky Barbie.

 

3. Před operací

Období před zákrokem rozhodně nepodceňujte. Nejméně týden před chystanou operací se poraďte se svým lékařem, co je vhodné jíst a zda je důležité vysadit alkohol či nějaké léky. Oznamte mu také, které léky berete pravidelně. Před tím, než ulehnete na operační lůžko musí být vaše tělo zdravé, aby nenastaly během zákroku žádné komplikace. Také hojení se tím zkrátí. Samozřejmě těsně před tím absolvujete klasická předoperační vyšetření, která vám udělají ve většině případů přímo na klinice, kterou jste si vybrala.

 

4. Samotný den zákroku

Přijdete nenalíčená a doporučujeme nepoužívat v tento den žádné krémy ani parfémy.

 

5. Po zákroku

Zhruba týden po zákroku počítejte, že budete potřebovat klid. Vaše tělo musí odpočívat a regenerovat jako by šlo o kteroukoli jinou operaci. Až osm týdnů pak budete nosit speciální elastickou podprsenku, která vaše nová prsa správně ukotví a zpěvní. Podle hojení vás může lékař uschopnit do práce po jednom až třech týdnech – samozřejmě záleží na tom, jaký typ profese vykonáváte. Ke sportu se dostanete až za dva měsíce. Regeneraci nikdy nepodceňujte, jinak by byl celý zákrok zbytečný!

Jizva většinou bývá zhruba okolo pěti centimetrů a zkušený plastický chirurg jí udělá tak, aby byla co nejméně viditelná. Případně vám poradí, jak ve spolupráci s dermatology její viditelnost ještě snížit .Zvětšení nebo zmenšení ňader trvá zhruba hodinu, pokud si necháte prsa modelovat, může to být až dvakrát déle. Záleží vždy na zvolené metodě. Táňa se nakonec rozhodla pouze pro modelaci, samotná operace bude tedy delší, ale v podstatě se tak vrátí k původnímu tvaru svých prsou, na které je zvyklá. A o to přece jde, zůstat přirozená a upevnit si sebevědomí!

Jaký je váš názor na úpravu prsou? Podstoupila byste ji? Napište do diskuse

Anežka Bílková