Vlastníte pěknou parcelu v Praze? Pozemky na prodej jsou v hlavním městě extrémně žádané. Ceny pražských nemovitostí a pozemků jsou vysoko nad celorepublikovým průměrem. S největší pravděpodobností nebudete mít problém najít vážné zájemce a ještě vyděláte. Nezní to skvěle? Takto snadné to ale samozřejmě nebude. Prodej i koupě pozemku je poměrně náročný proces. Musíte být perfektně připraveni a nepodcenit právní náležitosti, které k prodeji neodmyslitelně patří. Sepsali jsme jednoduchý manuál, díky kterému budete vědět, na co byste se měli zaměřit, abyste během prodeje neudělali chybu.

Pozemky na prodej – než začnete, položte si tyto 2 zásadní otázky:

  1. Proč prodáváte a co je vaším cílem? Správně definované důvody mohou celý proces značně uspíšit. V případě, že nemáte otázku prodeje dořešenou, nejste o něm zcela přesvědčeni, nebo je daná parcela předmětem rodinného sporu, zvažte, zda prodej neodložit, dokud se vše nevyřeší.
  2. Budete prodávat sami, nebo se spolehnete raději na odborníka? Je přirozené, že chcete mít vše plně pod kontrolou, ale jste si jisti, že celý proces zvládnete zcela samostatně, aniž byste udělali chybu? Prodej pozemku vyžaduje zkušenosti. Musíte znát všechny právní náležitosti a mít přehled o aktuálních zákonech a novelách zákonů, kterých je v odvětví prodeje i nabytí nemovitosti požehnaně. Víte, například, zda se na vás nevztahuje povinnost placení daně z příjmu z prodeje nemovitosti? Je toho zkrátka poměrně dost, co budete muset zvládnout a co si budete muset samostatně pečlivě hlídat.

Spolehlivý profesionál neponechá nic náhodě

Pokud se rozhodnete pro odborníka, zaplatíte sice provizi z prodeje, ale v noci budete mít v posteli o dost lehčí spaní. Zkušený odborník přesně ví, na co se při prodeji musí zaměřit. Dokáže předejít nepříjemným situacím a nebude se hroutit, pokud se během prodeje něco zkomplikuje. Právě naopak. Bude vědět, jak nenadálé problémy efektivně vyřešit. Můžete s ním konzultovat vaše přání a požadavky. Poradí vám, co je právě pro vás optimální řešení. Společně prodáte váš pozemek rychleji a bezpečněji.

Jak postupovat?

  1. Předkupní právo – ze všeho nejdřív si ověřte, zda se na váš pozemek nevztahuje předkupní právo. Předkupní právo bylo 1. 7. 2020 zrušeno. Nicméně neplatí to pro všechny nemovitosti. Pokud na pozemku stojí cizí stavba, pak má její majitel předkupní právo.
  2. Typ pozemku – co vlastně prodáváte? Ornou půdu, stavební pozemek, parcelu nebo zahradu? Typ pozemku je zapsaný v katastru nemovitostí a určuje také konečnou cenu. Většina kupců hledá stavební pozemek, na kterém by si mohli postavit dům nebo alespoň malou chatku. Informace o funkčním využití najdete v územním plánu. Vaše prodejní cena by měla odpovídat tržní ceně konkrétního typu pozemku v dané lokalitě.
  3. Kontrola údajů na katastru nemovitostí – před zahájením prodeje je opravdu nezbytně nutné velmi pečlivě zkontrolovat veškeré údaje. Zájemce bude informace v kupní smlouvě ověřovat na katastru nemovitostí. Pokud při porovnávání odhalí jakékoliv nedostatky nebo neúplné informace, může se prodej značně zkomplikovat nebo zbytečně prodloužit.

Co si bude kupující ověřovat?

Někteří vlastníci ve snaze prodat rychle a hlavně s co největším výdělkem zatají důležité informace. Tento postup rozhodně nedoporučujeme. Kupující budou pečlivě ověřovat následující:

  • Vlastníka pozemku – zda danou nemovitost nevlastní další osoby, které by k prodeji museli dát souhlas.
  • Věcná břemena
  • Exekuce
  • Předkupní právo

 

Neúplnost údajů samozřejmě nemusí být jen nekalý úmysl. Vaše osobní nevědomost, může mít ale zcela stejný efekt jako cílená mystifikace potencionálního kupce.

Úspěšný prodej vyžaduje důkladnou přípravu

Prodej pozemku rozhodně není jednoduchá záležitost, kterou zvládnete připravit za jedno odpoledne.

Pokud se rozhodnete prodávat svépomocí, bez dokonalé přípravy a samostudia můžete nasekat závažné chyby, které vás budou stát nejen váš čas, ale také nemalé peníze.

V případě, že nechcete riskovat, nebo nemáte dostatečné časové možnosti, svěřte prodej do rukou odborníka, který vše vyřídí za vás.

Prodáváte na vlastní pěst nebo s odborníkem? Máte prodáno? Pokud jste prodávali sami, jaká byla vaše zkušenost?

Šli byste do toho znovu, nebo už nikdy více?

Anežka Bílková