Bílé víno je obecně považováno za oblíbenější a dietnější než vína konkurenčních barev. Zároveň se o něm traduje, že je vhodnější pro běžné všední užívání především v letních měsících, zatímco pro mimořádné okamžiky se hodí nějaké červené burgundské. Jedná se však o mýtus, který má a musí být překonán.
Je sice pravda, že vlastnosti bílého jej poněkud determinují co se týče kombinací s jídlem, ale jinak musí být jednoznačně řečeno, že mezi bílými víny lze najít i taková, která obstojí v každé situaci a uspokojí i ty nejnáročnější konzumenty. Vždyť i legendární portské se vyrábí v bílé variantě.
Historie bílého vína je plná bílých míst
Určitě jste si museli povšimnout, že na všech obrazech a ilustracích je víno malováno červenou barvou. Kdy se začalo s výrobou bílého vína, není jasné. Pouze díky artefaktům a spisům je známo, že víno pocházelo z místa, kde se dnes nachází Írán, nejméně před 7500 lety. Je to druh vína, který byl vždy velmi přítomen na Blízkém východě, ale nejen tam; Již ve starověkém Řecku se toto víno vyrábělo, a tak Hippokrates, známý jako „král medicíny“, používal toto víno k léčení svých pacientů. Středověk podle všeho bílému vínu tolik neholdoval, ale jsou důkazy, že již v polovině 16. století se bílé víno vyrábělo po celém světě.
Drobná změna ve výrobě
Nečervená barva vína je způsobena dvěma faktory: buď bylo vyrobeno ze světlých hroznů, což je ta častější varianta, nebo z tmavých (červených nebo modrých) za použití velmi jemného lisování a vyhýbání se extrakci barvy ze slupek. Ta z modrých se nazývají klarety.
Pokud víno chutná, je jeho zbarvení druhořadé. Ale hra barev ve sklenici může naznačit požitek ještě předtím, než k nápoji přivoníte nebo ho ochutnáte. Bílá vína mohou mít barvu od bělavé až po žlutohnědou (celkem se uvádí sedm odstínů).
Bílé víno s poměrně vysokou kyselinkou má zpravidla třpytivě zelenou barvu. Tmavě žluté až zlaté víno je naproti tomu obvykle těžké, s vysokým obsahem alkoholu nebo mírně vyzrálé. Kvalitní nebo stará vína obvykle inklinují k barvě žlutého zlata a s přibývajícím věkem k jantaru. Díky tomu jsou ušlechtilá sladká vína vždy tmavší než jejich kolegové ze suchých odrůd.
Nejzvučnější jména
Bílých odrůd vinné révy, ze kterých se vyrábí bílé víno, je nespočet. Odhaduje se, že na celém světě existuje více než 10 000 odrůd. Nejznámější celosvětově jsou: Chardonnay, Chenin Blanc, Tramín červený, Pinot Gris / Grigio, Riesling, Sauvignon Blanc, Sémillon, Torrontés a Viognier.
Objevte svou “škatulku”
Klasifikace bílých vín je založena na vlastnostech, jako jsou lehkost, vůně a tělo, a tak se rozlišují 3 podkategorie vín.
Lehká bílá vína – je charakteristické svou kyselinkou a vůní po citrusových plodech a mívá nízký obsah alkoholu. Jedná se o lehká a minerální vína ideální na léto, k pití jako aperitiv k salátům nebo rybím pokrmům.
Aromatická bílá vína – jedná se o intenzivně parfémovaná vína s vůní sladkého ovoce (jablko, hruška, ananas, meloun a broskev), živé, svěží a velmi šťavnaté chuti. Mohou mít velmi sladkou chuť, pokud jsou použité hrozny velmi zralé, ale nemají vysoký obsah cukru. Rozumí si s mořskými plody a bílým masem.
Plná bílá vína – obvykle se jedná o komplexnější bílá vína s dobrou dubovou přítomností a tučností. Hodí k pokrmům s výraznou chutí, jako jsou těstoviny s těžší omáčkou, ryby pečené v troubě a dokonce i červené maso.
Ochlazující osvěžení
Obecně platí, že bílá vína by se měla podávat mezi 8º a 12ºC. Toto pravidlo platí pro všechna bez rozdílu od standardní kvality za pár stovek po věhlasná portugalská nebo francouzská cuvée typu Châteauneuf-du-Pape, jejichž cena se může vyšplhat až na několik tisíc.
Jaké nejluxusnější bílé víno jste pili?