Máte slušné příjmy a z každé výplaty vám obvykle něco zbývá? Rozhodli jste se proto investovat a nyní přemýšlíte, jak vybrat nejlepší dluhopisy, do kterých byste mohli volné peníze uložit? Fakt, že uvažujete právě o dluhopisech a že se nechystáte sáhnout po nějakém rizikovějším řešení, je poměrně chvályhodný. A když nic jiného, svědčí zřejmě o tom, že před možností vysokého zisku obvykle dáváte přednost jistotě. Přesto pozor! Také tento způsob zhodnocování úspor, byť dosti spolehlivý, s sebou nese určitá rizika. Že jste to netušili? A teď nevíte, co s tím?
Zachovejte klid! Připravili jsme pro vás stručný a srozumitelný návod, který vám rozhodování usnadní. Stoprocentní jistotu slušného výdělku díky němu sice nezískáte. To opravdu ne. Ovšem pravděpodobnost, že si nakonec zvolíte správně, bude po přečtení následujících řádek určitě o dost vyšší!
Jak poznat nejlepší dluhopisy?
Investicím se dnes věnuje kde kdo. Ovšem zdaleka ne každý, kdo se tímto způsobem pokouší vydělat, ví, jak na to. Pomineme-li nemovitosti, cenné kovy nebo značně specifickou oblast starožitností, lidé se nejčastěji rozhodují mezi klasickými akciemi a dluhopisy.
A ano, jsou tu samozřejmě ještě kryptoměny. Moderní fenomén, který je však s ohledem na řadu rizik určen spíše odvážnějším investorům a snad ještě technologickým nadšencům. Takže zřejmě nic pro vás. Vy chcete jistotu, kterou vám nejlépe poskytnou právě dluhopisy neboli obligace. Cenné papíry, jejichž obliba roste zejména v turbulentních časech podobných těm, které v posledních letech zažíváme.
Jak ale poznáte ty nejlepší? Kterým obligacím se vyplatí věnovat pozornost? Než se tuto otázku pokusíme zodpovědět, měli bychom si ujasnit, jaká je vůbec podstata dluhopisů. Řada z nás má totiž o tomto druhu investic jen mlhavou představu.
Obligace jako zdroj financování i příležitost pro investory
Víte, jakou mají dluhopisy funkci? Proč je tzv. emitenti neboli subjekty, které je vydávají, vůbec používají? Je to celkem prosté. Tyto cenné papíry slouží k financování provozu subjektu, který je emitoval. Takovým subjektem přitom může být třeba stát, který nemá dostatek prostředků na to, aby mohl fungovat.
Třeba jako ten náš, který aktuálně hospodaří s obrovským deficitem a jedním ze způsobů, jakým se snaží získat peníze, je právě vydávání obligací. Zde tedy hovoříme o tzv. státních dluhopisech. Kromě nich pak existují ještě korporátní neboli firemní. Firmy je emitují z podobných důvodů jako státy. Potřebují financovat svůj provoz. Faktem ale je, že na rozdíl od většiny států nejde v případě firem pouze o aktuální „přežití“, ale že peníze získané emitací dluhopisů zpravidla používají na svůj další rozvoj.
Takové obligace jsou pak samozřejmě vítanou příležitostí pro investory, kterým je kromě jistiny (zapůjčených peněz) navíc vyplácen i předem stanovený úrok. A pravda je, že přitahují zejména poněkud konzervativnější jedince, kteří dávají přednost jistotě. Patříte k nim také? Tak se podívejte, co je dobré vědět, než si takové „cenné papíry“ pořídíte.
Znalost emitenta je základem úspěchu
Lidé ukládají své peníze všelijak. Někdo nakupuje pozemky, jiný zase nedá dopustit na akcie. A najdou se i jedinci, kteří neváhají investovat do módy. Vy dáváte přednost dluhopisům? A chcete na tom slušně vydělat, a přitom minimalizovat riziko, že o své peníze přijdete? Možné to samozřejmě je. Aby se vám to ale podařilo, musíte se držet nejdůležitějšího pravidla, které zní takto:
Základem úspěšné investice do dluhopisů je perfektní znalost emitenta!
Na tuto poučku si vzpomeňte pokaždé, když se vám zalíbí jakákoliv emise obligací, na kterou při svém pátrání po investičních příležitostech narazíte!
Klíčové informace
Zaujaly vás obligace nějaké firmy? Chcete si je pořídit? Tak se podívejte, co je dobré vědět dřív, než utratíte „první tisícovku“. Tyto informace bývají klíčové:
- Kvalita emitenta – vás musí zajímat především. Opatřete si maximum dostupných informací o firmě i o lidech, kteří ji řídí. Podívejte se nejen na starší či aktuální projekty, ale zaměřte se především na ty plánované. Koupí dluhopisů vlastně půjčujete firmě peníze a měli byste tedy vědět, na co je asi tak použije
- Nabízený výnos – vás bude samozřejmě zajímat také. Chcete si přece něco vydělat nebo přinejmenším ochránit své peníze před inflací. Pamatujte ale, že vyšší výnos obvykle znamená vyšší riziko. Chcete příklad? Výnos pohybující se třeba okolo deseti procent vypadá sice velmi zajímavě, ale v případě, že vám ho nabízí společnost bez „dobré historie“ nebo taková, o které nevíte vůbec nic, už nelze hovořit o konzervativní a bezpečné investici, za kterou jsou jinak dluhopisy zpravidla považovány
- Potenciální rizika – určitě nepodceňujte! Pokuste se vyhodnotit, do jaké míry je návratnost vaší investice reálná. Pokud nedokážete sami posoudit životaschopnost firmy a perspektivu jejího byznysu, neváhejte se poradit s nějakým profesionálem
Vysoký výnos s minimálním rizikem
Hledání těch nejlepších dluhopisů, tedy takových, které vám zajistí vysoký výnos s minimálním rizikem, může být poměrně náročné. Jde o proces, který vyžaduje alespoň elementární znalosti toho, jak tento konzervativní způsob investování funguje. Nemáte je? A náš text vám ani trochu nepomohl? Pak nezbývá než se obrátit na odborníky nebo vložit peníze do něčeho jiného. Do něčeho, v čem se vyznáte lépe.
Nebo máte pocit, že už si dokážete správně vybrat?