Krátkodobý pronájem bytu v Mariánských Lázních má potenciál značného výdělku. Platformy typu Airbnb nebo Booking.com umožňují pronajímatelům nabídnout své nemovitosti lidem z celého světa za vyšší ceny, než jaké panují u klasických dlouhodobých pronájmů. Ale je to opravdu tak jednoduché, jak to vypadá? Pojďme se podívat, jaké jsou výhody a nevýhody krátkodobého pronájmu, na co si dát pozor z právního hlediska a jak udržet byt v dobrém stavu mezi jednotlivými nájemníky.

 

Výhody a nevýhody krátkodobého pronájmu

Hlavním lákadlem krátkodobého pronájmu je bezpochyby vyšší výdělek. Když pronajmete byt na několik dní nebo týdnů, vyděláte často víc, než kdybyste ho pronajímali na měsíce či roky. Navíc máte v tomto směru značnou volnost – Pronajímáte, kdy se vám to hodí a můžete se rozhodnout, kdy v něm budete mít nájemníky a kdy si ho necháte pro sebe. Třeba na víkendovou návštěvu přátel nebo rodiny.

 

Mnozí pronajímatelé takto kombinují příjem z pronájmu s vlastním využitím nemovitosti.

 

Ne vše je ovšem růžové. Krátkodobý pronájem vyžaduje mnohem více času a energie. Pokud si neumíte představit neustálé vyřizování rezervací, předávání klíčů a úklid po každém nájemníkovi, možná zůstaňte raději u pronájmu klasického. Další věc je opotřebení bytu. Čím více nájemníků, tím větší šance, že něco rozbijí nebo zničí. Připravte se na pravidelné opravy a investice do vybavení.

 

Kapitolou samou pro sebe jsou problémy s nájemníky. Krátkodobí hosté často necítí žádnou dlouhodobou odpovědnost k bytu, a pokud budete mít smůlu, může se stát, že narazíte na někoho, kdo vám byt poškodí, nebo si sousedi budou stěžovat na hluk. V místech, kde krátkodobé pronájmy přesahují únosnou mez (včetně Prahy) už se navíc brojí za jejich omezení.

 

Právní a daňová hlediska krátkodobých pronájmů

 

Když se rozhodnete vstoupit do světa krátkodobých pronájmů, musíte myslet i na právní stránku věci. V mnoha městech existují pravidla a nařízení, která upravují, jak často a na jak dlouho smíte svůj byt pronajímat. Zvlášť pokud bydlíte v bytovém domě, kde je třeba brát ohled na sousedy nebo na pravidla stanovená společenstvím vlastníků jednotek (SVJ).

 

Je dobré se informovat o místních předpisech a zjistit, co je ve vašem městě legální. Některé oblasti omezují počet dní, kdy můžete byt pronajmout, a vyžadují, abyste měli patřičné povolení. I krátkodobý pronájem se řídí pravidly zákony.

 

Neměli byste také zapomínat na daňové povinnosti. Pokud pronajímáte byt a dostáváte za to peníze, jste povinni z těchto příjmů odvádět daně. A to nejen daň z příjmu, ale i případné odvody DPH, pokud pronájem překročí určité limity. Nezapomeňte si o tomto tématu něco zjistit a poradit se s daňovým poradcem. Chybné daňové přiznání vás totiž může vyjít draho. 

 

Neodvádění daní z krátkodobých pronájmů se nemusí vyplatit, protože daňové úřady mají stále větší přehled o tom, co se v tomto segmentu děje.

 

Pokud jsou krátkodobé pronájmy předmětem vašeho podnikání, přečtěte si zde, jaké povinnosti se k němu váží.

 

Jak se starat o byt mezi jednotlivými nájemníky

Když už byt k pronájmu nabízíte, musíte se o něj také dobře starat. Každý nájemník, který přijde, očekává, že byt bude čistý, dobře udržovaný a v perfektním stavu. To znamená, že mezi jednotlivými pronájmy budete muset zajistit pravidelný úklid a údržbu.

 

Pokud nechcete sami trávit hodiny uklízením, můžete si najmout profesionální úklidovou službu, která už se postará, že váš byt bude připraven na další nájemníky. Je to sice další náklad, ale na druhou stranu to šetří váš čas a zajišťuje vyšší úroveň péče o byt.

 

Kromě úklidu je nutné pravidelně kontrolovat i technický stav bytu. Pokud se vyskytne nějaký problém, třeba netěsnící kohoutek nebo prasklá žárovka, vyřešte to hned. Čím dříve drobné problémy opravíte, tím méně to bude stát. A spokojení nájemníci, kteří nemají žádné nepříjemnosti, se k vám rádi vrátí nebo vás doporučí dalším.

 

Zabezpečení bytu je také důležité

A to zejména když pronajímáte krátkodobě cizím lidem. Investice do chytrého zámku nebo žaluzií proti vloupání u přízemních bytů se vám potenciálně vrátí. Nájemníci, kteří budou mít v bytě pocit bezpečí a soukromí se mohou do budoucna vracet, nebo vás přinejmenším doporučí dále.

 

Takový péče o byt a nájemníky vede k lepším recenzím, a tím i k vyšší poptávce. Systémy hodnocení na platformách jako Airbnb hrají velkou roli. Proto udržujte váš byt vždy v perfektním stavu, a rychle reagujte na zpětnou vazbu. Pozitivní recenze jsou klíčem k úspěchu v tomto podnikání. A i když se objeví kritika, berte ji jako šanci na zlepšení.

 

Jak začít s krátkodobým pronájmem a uspět

Pokud přemýšlíte o tom, že byste začali pronajímat byt krátkodobě, ujasněte si nejdřív, zda vám vyhovuje větší časová náročnost a zodpovědnost spojená s takovým řešením, nebo by pro vás byl výhodnější dlouhodobý pronájem. 

 

Vždycky je dobré se připravit na možné komplikace a promyslet, jakým způsobem budete byt udržovat mezi nájemníky, abyste zajistili jeho dlouhodobou atraktivitu.

 

Nezapomeňte také, že pronájem bytu není jen o výdělku. Je to také závazek dodržovat pravidla a zákony (včetně nepsaných pravidel společenského soužití), aby vše probíhalo bez problémů. Když máte v pořádku všechny potřebné formality, můžete si užívat výhod, které krátkodobý pronájem přináší bez dodatečného stresu. A když budete dobře pečovat o svůj byt i o své hosty, z dlouhodobého hlediska vám to přinese úspěch.

 

Cesta ke skvělému hodnocení: Jak se stát úspěšným hostitelem?

Úspěšný krátkodobý pronájem není jen o krásném bytě, ale také o tom, jak se chováte k nájemníkům. Buďte komunikativní, přívětiví a rychle reagujte na dotazy či problémy. Spokojení hosté vám zanechají pozitivní recenze, které přitáhnou další zájemce. 

 

Udržujte svůj byt v perfektním stavu a jeho vybavení pravidelně obměňujte. Malé detaily, jako je pohodlná postel, dobře vybavená kuchyň nebo krásný výhled, mohou udělat velký rozdíl. Staňte se hostitelem, ke kterému se lidé rádi vracejí!

Anežka Bílková